Zgłosuj na książki roku 2017
To mistirion tou thanatu
religia
woocashenko

Niech nikt nie lęka się śmierci, wybawiła bowiem nas Śmierć Zbawiciela. Wygasił ją Ten, który był przez nią trzymany. Ujarzmił piekło Ten, który zstąpił do piekła. Zgorzkniało piekło, skosztowawszy ciała Jego. I to właśnie przewidując Izajasz tak wołał: piekło, mówił, zgorzkniało, spotka wszy Cię w otchłani. Zgorzkniało, bo się opróżniło. Zgorzkniało, bo zostało oszukane. Zgorzkniało, bo umarło. Zgorzkniało, bo zostało obalone. Zgorzkniało, bo zostało skrępowane. Przyjęło ciało, a nadziało się na Boga. Przyjęło ziemię, a spotkało samo niebo. Przyjęło to, co mogło widzieć, a wpadło w to, czego nie mogło widzieć. Gdzie wiec, śmierci, jest twój oścień? Gdzie twe, piekło zwycięstwo? Zmartwychwstał Chrystus – i tyś zostało zrzucone. Zmartwychwstał Chrystus i upadły – demony. Zmartwychwstał Chrystus – i weselą się Aniołowie. Zmartwychwstał Chrystus – i życie świeci swą pełnią. Zmartwychwstał Chrystus – i nikt martwy nie pozostał w grobie. Chrystus bowiem powstawszy z martwych stał się pierwiastkiem umarłych. Jemu chwała i królestwo na wieki wieków. Amen.
Św. Jana Złotoustego mowa katechetyczna na święty dzień Zmartwychwstania Chrystusa.

Spis treści
- „Bezstronny egzekutor rodu ludzkiego”
- Świecka filozofia o śmierci
- Śmierć wkracza w świat
- Kara staje się dobrodziejstwem
- Wcielenie logosu-początek zniszczenia śmierci
- Ukrzyżowanie to zniszczenie śmierci
- Zstąpienie Chrystusa do piekła
- Zmartwychwstanie – Wniebowstąpienie – Pięćdziesiątnica
- Śmierć do czasów Chrystusa i po Chrystusie
- Nieznajomość godziny śmierci jest dobrem!
- Lęk przed śmiercią
- Jak pokonuje się lęk przed śmiercią?
- Chrześcijanin twórczo myśli o śmierci
- Pamięć o śmierci
- Czego nauczają nas groby?
- Śmierć męczenników
- Jak pocieszają nas święci Ojcowie
- Jaka śmierć jest dobra, a jaka zła
- Troska o zmarłego po jego śmierci
- Obrządek pogrzebowy
- Doświadczanie dusz na mytarstwach
- Nieokreślony stan dusz
- Święte wspominanie zmarłych
- Zmartwychwstanie zmarłych
- Jak będzie wyglądać ciało po zmartwychwstaniu
- Sąd powszechny
- Nieśmiertelna śmierć