WYBUCHY KOMET W ZNACZNYCH ODLEGŁOŚCIACH OD SŁOŃCA

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego
837338006X
Radek

Książka dotyczy aktualnego i ciekawego problemu naukowego - wybuchów komet w znacznych odległościach od Słońca. Rozprawa jest oparta na oryginalnych rezultatach prac badawczych Autora i bogatej literaturze przedmiotu. Autor kolejno przedstawia ogólną panoramę zjawiska, którego fizykę bada, dotychczasowe poszukiwania mechanizmu wybuchów komet, problem rozpraszania światła na cząstkach kulistych, wiatr słoneczny jako potencjalną przyczynę wybuchu komet i proponowany mechanizm nagłych pojaśnień komet w dużych odległościach od Słońca.
Autor włącza też do pracy "Dodatek", w którym wprowadza zależności analityczne dające możliwości obliczenia prawdopodobieństwa kolizji między dwoma ciałami, z których każde porusza się wokół centrum grawitacji po orbitach keplerowskich. Wyprowadzone przez Autora zależności, zostały zastosowane w pracy do oszacowania prawdopodobieństwa zderzeń komet z drobnymi ciałami Układu Słonecznego.

(Z recenzji prof. dra hab. Andrzeja Woszczyka)

źródło okładki: Własne

Radek | 2017-03-30