Marcina Lutra myśli (nie)znane

2017-03-30
2017-03-30
Kamil Basiński
Luter cytaty

Książka Kamila Basińskiego ukazuje wiele ciekawych i jakże trafnych cytatów, które zostały wyciągnięte i przełożone z bogatej Weimarany. Po pierwsze zaskoczyć można się ilością powiedzeń, które przeniknęły do języka polskiego i pozostały z nami do dzisiaj. Po drugie zadziwia niesamowita słuszność rozumowania Lutra, która wyprzedza jego czasy i zdecydowanie przekracza schematy intelektualne epoki, w której żył. U osób zaznajomionym z jego wypowiedziami i opracowaniami może nie wywoływać to zaskoczenia, jednak wielu innym orbitującym wokół luteranizmu lub będącym całkowicie z boku osoby Marcina Lutra - jak najbardziej sprawi przynajmniej małą niespodziankę.

Bardzo jednostronny wybór oraz ocena Lutra. Ani słowa np. o "Traktacie o Żydach i ich kłamstwach" oraz zalecanych przez Lutra drastycznych działaniach.
Wiem, że kościoły ewangelickie oficjalnie odcinają się od antysemickich poglądów Lutra, niemniej tę laurkę należałoby uzupełnić przynajmniej o przypis lub chociaż komentarz.
Ciekawe, czy antysemityzm Lutra autor wyboru uznał za myśl znaną, czy nieznaną?

Ciekawe, czy antysemityzm Lutra autor wyboru uznał...

Luter na nowo odkryty

Wiele osób sądzi, że z wyznaniem ewangelickim ma niewiele wspólnego, a tezy głoszone przez Marcina Lutra nie są mu znane. Tymczasem, ze zdziwieniem odkryłam, że wiele "obiegowych" powiedzonek, które krążą od kiedy pamiętam wśród ludzi, jest właśnie autorstwa Marcina Lutra. Ot, choćby: "Jajko mądrzejsze od kury"[1], "...piąte koło u wozu..."[2] czy "Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot"[3].
Innemu cytatowi: "List urzędowy powinno się przeczytać trzy razy."[4] - trudno odmówić słuszności, szczególnie obecnie, gdy to, co najistotniejsze, drukowane jest najmniejszymi literami, jakby było najmniej ważne.
Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów tematycznych: "Natura ludzka", "Teologia", "Wiara", "Dobre uczynki", "Grzech", "Muzyka", "Dzieci", "Kobieta" oraz "Luter nieznany". Na samym początku możemy przeczytać Przedmowę, w której tłumacz przybliża nam Reformację, postać samego Marcina Lutra oraz tło historyczne, które wywarło wpływ na życie i działalność Reformatora.
Na końcu znajdziemy bogatą bibliografię, którą stanowią.... Dzieła Marcina Lutra w tak zwanej Edycji Weimarskiej z lat 1893-1929.
Patronat nad książką zechcieli objąć: Jan Peszek (aktor, reżyser i pedagog teatralny) oraz Marek Uglorz (duchowny ewangelicki, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie),natomiast patronat medialny objął: „Miesięcznik ewangelicki”.
Dwanaście wybranych cytatów zostało zilustrowanych rysunkami Pana Andrzeja Mleczki.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tą niezwykłą książką!
[1] „Marcina Lutra myśli (nie)znane”, Luter Marcin, tłumaczenie Basiński Kamil, Poligraf 2017, s. 85
[2] tamże, s. 89
[3] tamże, s. 65
[4] tamże, s. 84

[Opinię opublikowałam wcześniej na swoim blogu.]

Luter na nowo odkryty

• Chrześcijaństwo