Pisma etyczne

Okładka książki Pisma etyczne Marcin Luter
Okładka książki Pisma etyczne
Marcin Luter Wydawnictwo: Augustana Seria: Biblioteka Klasyki Ewangelickiej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Klasyki Ewangelickiej
Augustana
2009-01-01
2009-01-01
Karol Toeplitz, Marcin Brzóska, Mirosław Czyż, Dariusz Chwastek, Cezary Królewicz, Marcin Hintz
Marcin Luter reformacja etyka protestantyzm luteranizm

Niezwykle trudna lektura. I nie jest to spowodowane doborem tematów, bo te są nawet dzisiaj aktualne, ale faktem, że texty powstały pięćset lat temu.
Trudność polega na tym, że pisma Lutra nie tylko pisane są archaicznym językiem, ten akurat da się nieco uwspółcześnić podczas przekładu, ale że pisał je człowiek tamtych czasów i kierował do ludzi tamtych czasów. Z dzisiejszej perspektywy zawierają nazbyt wiele powtórzeń i są bardzo chaotyczne.
Warto jednak przebrnąć przez tę lekturę, m. in. po to by przekonać się, że niektóre poruszane przez Lutra kwestie są nadal aktualne - mam tu na myśli jego utyskiwania na młodzież goniącą za nowinkami albo na drapieżny kapitalizm.
Generalnie lektura ta utwierdziła mnie w przekonaniu, że łatwiej żyć katolikom, którzy swoją wiarę opierają zarówno na Słowie Bożym i na tzw. "tradycji", która mozolnie ale jednak ewoluuje od czasów Chrystusa. Przez dwa tysiące lat ta ewolucja doprowadziła do tego, że współczesny katolicyzm więcej ma w sobie pogańskich zwyczajów i zabobonów niż Słowa Bożego. Jak sądzę, katolików to zupełnie nie obchodzi. Ewangelicy zaś stale muszą być wierni Ewangelii, niezależnie w jakich czasach żyją. To na pewno jest trudniejsze.

"Chrześcijanin jest wolnym panem względem wszystkiego (wszystkich spraw) i nikomu niepodległym.
Chrześcijanin jest najbardziej uległym sługą wszystkich (spraw) i każdemu podległym".

"Pisma etyczne" są zbiorem krótkich pism reformatora z zakresu etyki, chociaż nie stricte etyki, co raczej etyki pojmowanej przez pryzmat teologii i antropologii. Na uwagę zasługują przede wszystkim słynne pismo "O wolności chrześcijanina" i "O dobrych uczynkach", które pozwalają zrozumieć jak dużą wartość dla Marcina Lutra miały w istocie dobre uczynki. Niestety często, zwłaszcza w konserwatywnych katolickich kręgach mówi się, że Luter dostrzegał jedynie kwestię wiary, a uczynki pomijał. Czytamy jednak: "nie tak dobry człowieku, nie tak!" W istocie dobre uczynki są po prostu owocami prawdziwej wiary, a wiara bez nich jest martwa. My otrzymaliśmy wszystko od Boga przez wiarę, dlatego możemy całkowicie nasze uczynki poświęcić bliźniemu, już nie musimy skupiać się na sobie, chyba że w tym sensie, by trzymać swoje ciało na wodzy, by nie przeszkadzało duchowi prawdziwie wierzyć. Jak darmo otrzymaliśmy usprawiedliwienie przez wiarę, tak darmo dawajmy siebie, czyniąc miłość innym:

"Tak oto z wiary wypływa (chrześcijańska) miłość i pragnienie Boga. Natomiast z miłości wypływa wolne, ochocze i radosne życie realizujące się w szczerej służbie bliźniemu. Dokładnie tak samo, jak nasz bliźni cierpi (biedę) i potrzebuje tego, co my mamy w nadmiarze, tak też i my cierpieliśmy (biedę) przed Bogiem, i potrzebowaliśmy Jego łaski. Dlatego też jak Bóg w Chrystusie za darmo nam pomógł, tak też i my powinniśmy poprzez uczynki ciała nie czynić nic innego, jak tylko pomagać bliźniemu."

Reszta pism etycznych Lutra ma mniejszą wartość, jednak można zauważyć w nich rodzącą się naukę "o dwóch władzach" ale też i pierwszeństwo władzy boskiej - Luter często cytuje fragment dziejów apostolskich "Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”", podkreśla też, że gdy wiemy, że władca postępuje źle, to nie musimy go słuchać, o ile oczywiście mamy pewność, że postępuje źle, co jednak nie znaczy, że mamy wywoływać przeciwko niemu krwawą rewoltę.

Ogólnie polecam. Czasami naprawdę warto jest sięgnąć do źródeł i do tego co dana postać pisze, niż ufać wszędobylskim interpretatorom.

Marcin Luter Pisma etyczne Zobacz więcej