What Happened to the Ancient Library of Alexandria?

Wydawnictwo: Brill
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
angielski
goskrzys

Zbiór esejów, skupionych wokół tematyki starożytnej Aleksandrii, w szczególności wokół znajdującej się tu najsławniejszej biblioteki czasów antycznych.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/5...»

goskrzys | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Na całość tego zbioru składają się prace różnych badaczy starożytnej Aleksandrii, zajmujących się tą tematyką w bardzo szerokim ujęciu. Chyba najbardziej interesujące są tu opracowania, dotyczące właśnie samej biblioteki aleksandryjskiej i jej zniszczenia. W końcu do dnia dzisiejszego naukowcom nie udało się ani stuprocentowo udowodnić, kto i kiedy zniszczył obie biblioteki, tworzące kompleks aleksandryjski, ani nawet - gdzie dokładnie się one znajdowały.

Autorzy rozprawiają się tu z mitem o spaleniu księgozbioru przez Arabów, jako głównych winowajców wskazując Juliusza Cezara (chociaż obalają tezę, jakoby celowo podpalił on bibliotekę) oraz chrześcijańskiego biskupa Teofila. Czyta się to dość ciekawie (szczególnie artykuł o pożarze z 48 p.n.e. napisany jest wyjątkowo malowniczo i działa na wyobraźnię), chociaż rozdziały dotyczące zagadnień bardziej ogólnych momentami są nużące.

Na półkach