The Leader Who Had No Title

Okładka książki The Leader Who Had No Title Robin Sharma
Okładka książki The Leader Who Had No Title
Robin Sharma Wydawnictwo: Free Press biznes, finanse
biznes, finanse
The Leader Who Had No Title. A Modern Fable on Real Success in Business and in Life
Free Press
2010-12-28
2010-12-28

Okładka książki Ścieżki miłości. O tym, jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację Anna Paluszak, Jacek Rydlewski
Ścieżki miłośc... Anna Paluszak, Jace...
Okładka książki Sztuka bycia razem Robert Kowalczyk, Dawid Krawczyk, Agata Stola
Sztuka bycia r... Robert Kowalczyk, D...
Okładka książki Kamperem przez świat. Poradnik karawaningowy Aldona Sagan, Daniel Sagan
Kamperem przez... Aldona Sagan, Danie...

Przeczytałam do 84 strony i dalej nie dam rady. Ciągle powtarzają się te same frazesy o dawaniu z siebie wszystkiego i odkryciu w sobie lidera. Jeśli zrozumienie czegoś ma zmienić moje życie, to je zmieni – nie trzeba o tym pisać co 3 zdania. Bardzo mało konkretów, a te które faktycznie coś wnoszą, są przedstawione zbyt pobieżnie – ot rzucone jednym zdaniem przez bohatera.

Te właśnie konkrety są za to dobrze przedstawione w książce „Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie” Marka Mansona, która będzie, w mojej ocenie, dużo lepszym spożytkowaniem czasu niż czytanie „Lidera bez tytułu”.

„Lider bez tytułu” to moje pierwsze spotkanie z Robinem Sharma i na pewno nie ostatnie.

Przekazanie teorii bycia liderem bez tytułu w formie przypowieści było bardzo odmienne od wszystkiego co ostatnio przewinęło mi się przez ręce. Było to ciekawe i inspirujące doświadczenie.
Z rozmów głównego bohatera z czterema nauczycielami zrobiłam sporo notatek.

Sama historyjka jak dla mnie miała kilka nieścisłości, które jednak same w sobie nie przeszkadzały w przekazie właściwej treści.

Z rozmów głównego bohatera z czterema nauczycielami zrobiłam sporo notatek.

Sama historyjka...

Jestem na nie. Stracony czas

Jestem na nie. Stracony czas

"Nie trzeba mieć tytułu, żeby być liderem"

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry szef?
W swoim dwudziestopięcioletnim doświadczeniu zawodowym, miałam większą bądź mniejszą przyjemność współpracować z różnymi przełożonymi. Mile wspominam osoby, które potrafiły zmotywować pozytywnie zespół do działania nie wprowadzając przy tym chaosu i niepotrzebnych spięć. Patrząc z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć również, że nie każdy nadaje się na lidera. Tytuł to nie wszystko, trzeba mieć jeszcze w sobie charyzmę, otwartość i wspierać swoich podwładnych.

Robin Sharma, ekspert w dziedzinie przywództwa, po raz kolejny przychodzi do nas ze swoją książką. Tym razem nie jest to poradnik a praktyczna opowieść, ktorej bohater, Blake Davis wspomina swój gorszy okres w życiu, kiedy to z pomocą przyszedł mu dawny przyjaciel ojca, tajemniczy i ekscentryczny mentor Tommy Flinn. To on wraz z czterema innymi nauczycielami omawiają kilka zasad przywództwa bez tytułu. Dzięki temu dowiemy się jak pracować z ludźmi niezależnie od zajmowanego stanowiska, jak wykorzystać swoje szanse czy pokonać stres. Autor pokazuje również przydatne strategie budowania zespołu oraz omówi nowy model przywództwa, gdzie wygrywa ten, kto pomaga wygrywać innym. Nie musisz być szefem aby odkryć drzemiący w sobie potencjał i rozwinąć skrzydła a jeśli otaczają nas wspaniali ludzie, zespół poradzi sobie zarówno w dobrych jak i gorszych czasach.

"Nie trzeba mieć tytułu, żeby być liderem"

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry szef?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Robina Sharma i na pewno nie ostatnie.
🤍
"Lider bez tytułu" to pierwszy poradnik napisany w innej formie, który miałam dotąd w rękach. To przekazywanie wiedzy praktycznej i budowanie swojej pewności siebie zupełnie od podstaw. Co ciekawe z większością przedstawionych tutaj wskazówek i rad się zgadzam - co w poradnikach rzadko się zgadza. Są oczywiście też te strefy, które moim zdaniem są mocno naciągane. Może to wynikać z tłumaczenia lub mojej niewiedzy w danym temacie.
🤍
Cały poradnik z pewnością pomoże przy odbudowie poczucia własnej wartości.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Robina Sharma i na pewno nie ostatnie.
🤍

Koncepcja w tej książce mówiąca o tym, że każdy z nas ma w sobie wielkie pokłady niewykorzystanego potencjału, które mógłby wykorzystać do tego by być mądrym liderem - jest mi bardzo bliska. Niezależnie co robisz. Książka pokazuje, że będąc sprzątaczką, ogrodnikiem, pracując w księgarni czy jako masażysta - możesz być liderem. Liderem bez tytułu. Bo czy potrzebujemy tych wszystkich tytułów, wysokich stanowisk, by zmieniać świat wokół nas…? No właśnie. ✨

Książka ta to taki motywacyjny kopniak w tyłek, który możesz przyjąć i zrobić krok naprzód, albo wkurzyć się, że ktoś Cię kopnął i odejść obrażony. Możesz mieć poczucie, że sporo tu truizmów, ale z drugiej strony, czy kiedyś naprawdę się nad nimi pochyliłeś?

Możesz nie chcieć zmiany, możesz nienawidzić swojej pracy i nie wierzyć, że stać Cię na coś więcej.

Ale możesz też pokonać stres, zbudować pewność siebie, pokochać ludzi i ujrzeć w sobie lidera.

To nie jest proste, to nie jest łatwa ścieżka. Mało kto się na nią decyduje, ale pamiętaj że nie pójście nią to też wybór. 🧡

Nie wiem czy to książka dla każdego, raczej wątpię. Jest inspirująca. Pokazuje 4 konkretne kroki jak stać się mądrym liderem w dzisiejszych czasach. Jak zmienić życie swoje i innych. Jak poniekąd dojść do poczucia spełnienia. Ale czy coś w Twoim życiu ona zmieni? Zależy tylko od Ciebie. 🍃

Czy ja wszystko biorę z tej książki? Pewnie, że nie. Traktuje ją jako inspirację i biorę tylko to, co czuje, co na dzień dzisiejszy ze mną rezonuje. 🙏🏼🤪

"The more time you spend in your discomfort zone, the more your comfort zone will expand."

Pierwsza książka przeczytana w 2017 roku w ramach akcji 52 Book Challenge, dodatkowo w języku angielskim.
Książka idealna na okres noworoczny! Dlaczego? Bo namawia do wprowadzenia zmian w swoim życiu.
Jej przewagą nad innymi poradnikami tego typu jest prostota tychże zmian. Jak dowiedziałam się z lektury, sukces tworzy się przez wykonywanie kilku prostych czynności każdego dnia, które po czasie prowadzą do osiągnięć wielce przewyższających to, o czym marzyliśmy.
Każdy z nas posiada w sobie wewnętrznego lidera, często głęboko uśpionego. Robin Sharma tłumaczy, jak korzystne i potrzebne jest wybudzenie go. Nie tylko dla nas samych. Trzeba wykorzystywać potencjał, który został nam dany, bo ten niezrealizowany przeradza się w ból. I stale - małymi krokami - tworzyć swoje JA, pamiętając, że każda nasza myśl generuje konsekwencje.
Lektura pomaga w zrozumieniu, że trudności nie trwają wiecznie, a trudne warunki są tylko i wyłącznie (pleonazm zamierzony) szansą by być odważnym - "Hard times make better people. In the middle of difficulty lives opportunity."
Zrozumiałam też, czym tak naprawdę jest sukces. Nie chodzi w nim o podejmowanie odpowiednich decyzji - lecz o podejmowanie ich w ogóle. Odmowa wyboru również jest wyborem. Tak samo jak stanie w miejscu i nicnierobienie.
Dużo dowiedziałam się też o byciu liderem. Nie chodzi w nim o poprawianie i krytykowanie innych, gdy się mylą, lecz o docenianie ich wysiłków gdy robią coś dobrze.
W książce znalazłam potwierdzenie swoich przekonań - zdrowie to bogactwo, które zbyt często bierzemy za pewnik.
Poznałam kilka przydatnych skrótów: (być lub znaleźć kogoś, kto jest)FMOB, (by stale)KMF czy (robiąc cokolwiek starać się być)BIW.

"Learn to forgive the people you need to forgive and release things that happened in the past. You can't craft a superb future by remaining stuck in your past, because the disappointments you are holding on to are holding on to your power. By freeding yourself of them, you free up a ton of energy, passion and potential."
"Worrying about things beyond your control is a pretty good formuła for illness."
"The real troubles in your life are apt to be things that never crossed your worried mind, the kind that blindside you at 4:00pm some idle Thursday."
"You'll strengthen what you speak about. What you focus on grows. Where your words go, your energy flows."
"Give away that which you most wish to receive."

• 6. Skuteczność osobista
  • Psychologia & social media & marketing
  • Posiadam (nieprzeczytane)
  • 2. Audiobook'i

Robin Sharma Lider bez tytułu. Jak kierować sobą i innymi w życiu i biznesie Zobacz więcej