Niedźwiedź Wojtek.Na żołnierskim szlaku,

Tłumaczenie: Tomasz Misiak
Wydawnictwo: Replika
Soldaat Wojtek
historia

Najbardziej niezwykły żołnierz Wojska Polskiego Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Polscy żołnierze, których wojenne losy rzuciły aż do Iranu, za scyzoryk, wojskową konserwę i drobną sumę pieniędzy kupili tam od miejscowego chłopca… małego niedźwiadka, osieroconego przez matkę. Nadali mu imię Wojtek i jako szeregowego wpisali do oficjalnego rejestru swojej kompanii. Wraz...

Najbardziej niezwykły żołnierz Wojska Polskiego
Wraz ze swymi opiekunami w mundurach – Piotrem, Stanisławem, Pawłem, Januszem i Lolkiem – szeregowy Wojtek przebył cały szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego. Z Iranu przez Irak, Syrię i Transjordanię trafił do Palestyny, a dalej do Aleksandrii w Egipcie. Z tamtejszego portu z całą kompanią popłynął „Batorym” do Włoch, aby wziąć udział w walkach pod Monte Cassino i w oswobodzeniu Rzymu.
Wojtek nie tylko mieszkał w wojskowym namiocie i jeździł ciężarówką, ale także nauczył się dźwigać ciężkie artyleryjskie pociski, a w jednym z obozów na trasie przemarszu nawet wytropił szpiega!
Szeregowy Wojtek służył w polskim wojsku przez długich pięć lat. W tym czasie urósł i z małego niedźwiadka stał się potężnym niedźwiedziem. Po zakończeniu działań wojennych wraz z całym 2 Korpusem Polskim trafił do Szkocji. Tam w 1947 roku przeszedł do cywila. Resztę życia spędził w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie mieszkał w sąsiedztwie pingwinów i stał się prawdziwą gwiazdą, odwiedzaną nie tylko przez mieszkańców miasta, ale także przez dziennikarzy z całego świata.
A po latach niedźwiedź Wojtek, który był żołnierzem II wojny światowej, został bohaterem tej książki, napisanej przez autorkę, Bibi Dumon Tak, w taki sposób, że czyta się ją jednym tchem!

źródło opisu: Wydawnictwo Replika 2016

źródło okładki: Wydawnictwo Replika

PaniNibelungowa | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Mieszkanka Rotterdamu postanowiła opowiedzieć młodym czytelnikom historie niedźwiedzia-żołnierza.Dobry materiał na bajkę,ale to było samo życie.Polscy wojacy uratowali od śmierci małego misia,który rozjaśnił smutne dni II- wojennego piekła.Są wzloty i upadki,niestety bez happy endu.Pomijając fakt,że książka jest przeznaczona głównie dla młodzieży czyta się ją rewelacyjnie.Szczere uczucia buchają ze stron,brak przynudzania i lana wody.Słodko-gorzka historia często nieznana przez samych Polaków.Osobiście znałam ją wcześniej-w moim mieście postawiono mu pomnik oraz został patronem w jednej ze szkół. Misiu Wojtku nie umrzesz w ludzkiej pamięci,nawet jeśli nie brałeś udziału w wielkich bitwach i nie dowodziłeś armiami.

Jula | 2017-09-12
missWatson92 | 2017-09-11