Okładka książki Jak skrzat Jagódka uratował pszczoły / Jak skrzat Jagódka walczył z szerszeniami Ewa Stadtmüller
Ewa Stadtmüller Wydawnictwo: Skrzat Seria: Przygody skrzata Jagódki bajki
2016-01-01
2016-01-01
12 min.
pszczoły skrzat

Okładka książki Wszystko dobrze! Czyli o tym, jak kruk dostał swoje imię Nele Moost, Annet Rudolph
Wszystko dobrz... Nele Moost, Annet R...
Okładka książki Pan Kuleczka. Marzenia Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak
Pan Kuleczka. ... Elżbieta Wasiuczyńs...
Okładka książki Franklin ma czkawkę Brenda Clark, Sharon Jennings
Franklin ma cz... Brenda Clark, Sharo...
Okładka książki Czart. Pies lawinowy Barbara Gawryluk, Agata Kopff
Czart. Pies la... Barbara Gawryluk, A...
Okładka książki Maks zimą Sabine Kraushaar, Christian Tielmann
Maks zimą Sabine Kraushaar, C...

Dzieciństwo wydaje nam się pełne beztroski, radości, szczęśliwej zabawy. Prawda jest jednak taka, że to czas wyzwań, nauki rozumienia świata, który czasami może przytłaczać zbyt wieloma regułami, zaskakiwać relacjami i emocjami. Tu z pomocą na pewno przyjdą dobrze dobrane baśnie przemycające pozytywne postawy. Opowieści snute przez Ewę Stadtmüller właśnie do takich należą. Seria książek „Przygody skrzata Jagódki” zabiera nas w świat problemów bliskich dzieciom. Mamy też w nich niesamowitą różnorodność postaci. Do tego pisarka porusza w nich trudne tematy. Pojawia się tu dyskryminacja, uprzedzenia, pomówienia, zerwanie przyjaźni, przeprowadzka, odpowiedzialność, praca społeczna, zaangażowanie, przyjemność płynąca z obserwowania mijających pór roku i czytanych książek, dbania o przyjaciół, obrona słabszych. W każdej przygodzie znajdziemy ciepłą opowieść o bohaterach, możemy prześledzić ich emocje oraz odkryć jak bardzo ważna jest wrażliwość i liczenie się z cudzymi emocjami.

Baśnie o skrzacie dostępne są w osobnych, niewielkich tomach, ale też w większym formacie. W drugim przypadku wszystkie przygody zebrano w dwóch tomach: „Zegar z kukułką i inne opowiadania” oraz „Leśna plotka i inne opowiadania”. My właśnie mamy tę drugą, solidniejszą odsłonę zawierającą więcej przygód w jednej książce. Wszystkie historie pozwalają młodym czytelnikom przenieść się do lasu i zobaczyć jego mieszkańców, zawiłe relacje, poznać dylematy i wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć.

W „Zegarze z kukułką i innych opowiadaniach” znajdziemy historię o porzuconym jaju, wysiadywaniu go, opiece nad pisklakiem, trudach rodzicielstwa, ale też jego urokach. Zobaczymy też jak zaangażowanie i pomysłowość może wpłynąć na organizację atrakcji dla innych mieszkańców lasu. Do tego młodzi czytelnicy odkryją, że nie zawsze to, co słyszą od innych musi być prawdą. Czasami są to słowa wypowiadane pod wpływem zazdrości i złości. Ponadto zrozumieją, że trzeba naprawiać wyrządzone krzywdy i warto wybaczać. Mamy tu też ciepłą opowieść o budowaniu wymarzonego domu. Młodzi czytelnicy odkryją, że każdy dom jest inny, każde zwierzę i każda rodzina ma inne potrzeby, styl życia, więc i ma odmienne potrzeby mieszkalne. I każde z nich jest dobre, dlatego nie wolno porównywać swojego domu z innymi. Można inspirować się dobrymi rozwiązaniami, które nam odpowiadają, ale ślepe naśladowanie jest złe. I to nie tylko w przypadku domu. Tom podsumowuje opowieść o obronie słabszych. Dzieci dowiedzą się, że nie zawsze siła jest potrzebna, żeby uporać się z natarczywym agresorem.

„Leśna plotka i inne opowiadania" także przenosi dzieci w świat zaangażowania społecznego. Tu mały bohater odkrywa jak pięknym przedsięwzięciem może być stworzenie biblioteki. Do tego zobaczymy w jaki sposób skrzat zmotywuje ślimaka do snucia śmiałych marzeń i przywróci mu wiarę we własne możliwości. Szczególnie ważna i cenna opowieść jest o tropieniu leśnej plotki. Z niej dowiemy się jak niesamowicie łatwo o pomówienia i krzywdzenie nimi kogoś. Odkręcanie jej nie jest łatwym zadaniem. Może nawet nie możliwym, dlatego lepiej nie opowiadać nieprawdziwych rzeczy. W tym tomie znajdziemy też wskazówki, w jaki sposób dbać o bliskich oraz wyjaśnienie, że poświęcana przez nas uwaga jest bardzo ważna. Całość podsumowuje zimowa opowieść o oswajaniu zimy, a raczej różnym sposobom przeżywania w tym czasie przygód. Każdy sposób okaże się dobry.
Stworzone przez Ewę Stadtmüller baśnie zawierają mądre, ale delikatnie podsunięte pouczenie. Nie ma tu nachalnego moralizatorstwa, strofowania, kary. Bohaterzy są wrażliwi i otwarci na otoczenie. Czasami zdarza im się postąpić źle, ale robią wszystko, żeby naprawić błędy i dzięki temu mogą na nowo uzyskać zaufanie.
Ciekawe ilustracje autorstwa Wasilewskiego pozwolą młodym czytelnikom przenieść się w niezwykły świat skrzatów i zwierząt. Duża czcionka, dobry papier, bardzo dobrze zszyte strony i solidna oprawa sprawiają, że książka jest estetyczna i trwała. Niedługie historie świetnie sprawdzą się zarówno jako opowieści do słuchania, jak i pierwsze czytanki. Znajdziemy tu teksty, które pomogą nam omówić dziecięce problemy, zachęcą je do działania, próbowania i zdystansowania się wobec narzucanych wzorców, bo różnorodność jest piękna.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jedna z moich ulubionych serii. Uwielbiam ten leśny świat.

Jedna z moich ulubionych serii. Uwielbiam ten leśny świat.

Ewa Stadtmuller to autorka książek o skrzacie Jagódce oraz jego przyjaciołach.

Pszczoły miały problem z szerszeniami, które chciały zająć ich posiadłość. Tylko szybka interwencja i pomoc skrzata Jagódki mogła temu zapobiec. Czy udało się to udało i przepłoszyli owady?

Książeczką zainteresowałam się przez przypadek podczas mojego pobytu w Matrasie. Dodatkowa promocja skłoniła mnie do zakupu tej bajeczki. Nie jest ona zbyt obszerna, zawiera kilka stron, tekstu też jest niewiele. Cena nie jest wygórowana – około 4 złotych, więc nie majątek, a można przeczytać ciekawą opowieść.

Autorka starała się ukazać nam ile korzyści może nieść wzajemna pomoc. Gdy ktoś z nas nie może sobie z czymś poradzić warto poprosić o pomoc bliskich lub znajomych. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze jest jakieś rozwiązanie, być może tylko my jeszcze na nie nie wpadliśmy.

Ilustracje w tej książeczce są bardzo ładne, kolorowe, naturalne. Bardzo mi się podobają. Ich autorem jest Kazimierz Wasilewski, który wykonał oprawę graficzną dla całej serii. Już niebawem będę mogła się przekonać, jak poradził sobie w przypadku innych pozycji.

Dużym atutem tej książki jest też to, że jej bohaterami są zwierzęta. Osobiście uwielbiam historie o tych stworzeniach, dlatego też tym chętniej zapoznałam się z tą pozycją.

,,Jak skrzat Jagódka walczył z szerszeniami” to krótka, aczkolwiek ciekawa pozycja, z którą można się zapoznać za niewielką opłatą. Ja nie żałuję, że tak uczyniłam.

Moja ocena: 5,5/6

Ewa Stadtmuller to autorka książek o skrzacie Jagódce oraz jego przyjaciołach.

Po raz kolejny zawitałam wraz z moją córeczką do lasu zamieszkałego przez malutkie skrzaty. To tutaj mieszka skrzat o imieniu Jagódka oraz jego żona Poziomka. Posiadają oni licznych sąsiadów, którymi są leśne zwierzęta. Wraz z nimi przeżywają mnóstwo różnych przygód. Nie inaczej było tym razem.

Mieszkańcom lasu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Do Jagódki przyszedł jego dziadek Siwobrodek. Przyniósł wieści, że w lesie pojawiła się grupa szerszeni. Te latające stworzenia są bardzo niebezpieczne. Potrafią dotkliwie żądlić i są nad wyraz agresywne. Zatrzymały się one w pobliżu miejsca zamieszkania roju pszczół, którymi rządzi pszczela królowa. Szerszenie mają zamiar odebrać im dom i wypędzić pszczoły z lasu. Właśnie w tej chwili pilnują one wejścia do dziupli na Pszczelej Polance. Uwięzionym pszczółkom grozi śmierć głodowa, albo starcie w walce, w której nie mają szans wygrać z większymi od siebie owadami. Jagódka wraz z dziadkiem postanawiają zrobić wszystko, aby pozbyć się z lasu szerszeni. W tym celu Jagódka wyrusza do swych leśnych przyjaciół - misia, zajączka oraz mądrej sowy, aby zasięgnąć ich porady, co należy w tej sytuacji zrobić. Czy Jagódce uda się uratować pszczółki i pozbyć się z lasu niebezpiecznych dla jego mieszkańców szerszeni?

Książeczka autorstwa pani Stadtmuller jest króciutką opowiastką, która w sam raz nadaje się dla maluchów już od trzeciego roku życia. Jak wiadomo dzieci w tym wieku są bardzo niecierpliwie i trudno utrzymać ich uwagę na jednej czynności przez dłuższy czas. Dzięki temu, że historyjka o Jagódce jest nie długa, dziecko spokojnie da radę wysłuchać jej do końca. Przygody skrzata Jagódki są na tyle ciekawe, że powinny zainteresować i nieco starsze dzieci. Ilustracje wykonane przez pana Kazimierza Wasilewskiego z całą pewnością spodobają się nie jednemu dziecku. Są bardzo ciepłe i sympatyczne. Aż miło na nie popatrzeć. Z książeczki dzieci dowiedzą się co nieco o niebezpiecznych owadach, jakimi są szerszenie oraz o nauce zwanej entomologią. Osobiście bardzo podobają mi się przygody małego rezolutnego skrzata. Moja córeczka za każdym razem może wynieść z nich jakąś naukę, dowiedzieć się czegoś nowego o otaczającym ją świecie. A to dla mnie, jako mamy, bardzo ważne. Polecam.

Moja ocena: 4/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/04/200-jak-skrzat-jagodka-walczy-z.html

Mieszkańcom lasu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Do Jagódki przyszedł jego...

Seria o skrzacie Jagódce dla najmłodszych dzieci. Krótkie, przyjemnie, urocze i trafiające w sedno książeczki.

• Polecam
  • @ Dla maluszka i przedszkolaka