Oblicze głębin

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
oceanografia, geologia
Grzegorz

W jaki sposób kształtowała się skorupa ziemska od zarania dziejów naszej planety, jaka jest historia powstania kontynentów - są to pytania od dawna pasjonujące ludzkość. Ostatnie lata przyniosły wiele cennych odkryć, potwierdzających lub obalających niektóre wcześniejsze hipotezy na temat ruchu kontynentów, budowy skorupy ziemskiej, przyczyn wstrząsów podziemnych. Najwięcej danych uzyskano dzięki badaniom dna mórz i oceanów, ukrytego pod wielokilometrowymi warstwami wód pokrywających większą część Ziemi. Opis tych badań i wnioski z nich wypływające autorzy przedstawiają w niniejszej książce.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1978

źródło okładki: Zdjęcie autorskie