Wołyń 1939

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
palooh

Wołyń odgrywał ważną rolę w systemie militarnym Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym oraz w kampanii polskiej 1939 roku. Publikacja charakteryzuje m.in. województwo wołyńskie i jego znaczenie w polskich planach operacyjnych „Wschód” i „Zachód”, przebieg mobilizacji Wojska Polskiego, działalność na Wołyniu ewakuowanych polskich naczelnych władz państwowych i wojskowych, przebieg działań zaczepnych 5 Armii Frontu Ukraińskiego, walki KOP, w tym pułku „Sarny” w obronie granicy państwowej na jej wołyńskim odcinku oraz wycofywanie grupy Korpusu Ochrony Pogranicza i walki z ukraińską dywersją oraz z Armią Czerwoną. Szczególnie istotne jest obszerne odtworzenie walk Wojska Polskiego w województwie wołyńskim po agresji ZSRR, stoczonych mimo zaskoczenia i zamieszania rozkazodawczego oraz przewagi związków taktycznych 5 Armii. Atutem publikacji jest również szeroki zakres kwerend archiwalnych, przeprowadzonych w placówkach polskich i zagranicznych, w tym w ukraińskich.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Misza | 2017-11-22

Konkretna i bardzo szczegółowa analiza działań wojennych na Wołyniu w '39 roku. Autor nie ograniczając się do opisu działań wojennych przedstawia także charakterystykę regionu, województwa wołyńskiego, szczegółową dyslokację sił polskich przed 1 września a także poczynania najwyższych władz państwowych i wojskowych podczas ich kilkudniowego pobytu na Wołyniu. Główna część pracy przedstawia starcia z Niemcami oraz walki z Sowietami i dywersantami po 17 września na terenie województwa. Jest to jeden z lepszych HB-eków,z podsumowaniem na końcu każdego rozdziału choć wyliczanie kolejnych batalionów KOP z ich stanami osobowymi może być czasem nużące dla Czytelnika.

m4ckoj | 2017-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2017

Była to moja pierwsza pozycja z serii Historyczne Bitwy.
Książkę mogę polecić, ale tylko dla miłośników historii i militariów. Dokładne opisy wydarzeń, dużo danych i relacje uczestników. Osoby nie zainteresowane tym tematem mogą mieć kłopot z przebrnięciem przez sporą ilość informacji.
Ja na pewno sięgnę po kolejne książki z tej serii.

roberto29 | 2017-10-23
książek: 2038