8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Wybór 30 najpiękniejszych podań kaszubskich z terenów od Łeby po Gdynię.

źródło opisu: Opis autorski

Bazyli Venosta | 2016-08-07

Zbiór trzydziestu opowieści zebranych wśród rybaków zamieszkujących wsie od Gdyni po Rowy i Ustkę. Wszystkie opowieści czyta się bardzo przyjemnie. Sympatyczne, że w podaniach ludu kaszubskiego zachowały się motywy różnych demonów, bogiń wiatrów morskich i stworzeń legendarnych, które wraz z chrystianizacją nie zostały gremialnie przerobione na diabły.

Ciekawym i godnym poparcia zabiegiem jest wprowadzanie w kolejnych opowieściach coraz to nowych słów kaszubskich, przez co nawet czytelnik nie znający tego języka, zapamięta po przeczytaniu pozycji przynajmniej kilka z niego wyrazów.

Zbiór opowieści poprzedzony jest wstępem odredakcyjnym, na końcu zaś znajdujemy wykaz miejscowości i motywów historycznych oraz – co szczególnie ciekawe – krótkie biogramy twórców regionalnych, z prac których zaczerpnięto zebrane opowieści; otrzymujemy zatem kilka portretów prawdziwych, działających na skalę lokalną, kaszubskich inteligentów; nauczycieli, publicystów, często nawet rybaków-samouków,...

abgra | 2017-08-16
Przeczytana: 22 lutego 2016