czasopisma
Dawidja78

W tym numerze „Czasy Pisma” pokazujemy różne odsłony historii prasy na Górnym Śląsku doby Polski Ludowej. O pierwszych latach „Dziennika Zachodniego” - najważniejszej gazety codziennej w regionie, napisał dla nas Sebastian Ligarski. O próbach ograniczenia działalności wydawniczej Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku w czasach stalinowskich traktuje tekst Adama Dziuroka. Z artykułem tym korespondują: szkic Łucji Marek o roli prasy w akcji laicyzacyjnej oraz wywiad z Olgierdem Żmudzkim, pracownikiem Okręgowego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Katowicach w latach siedemdziesiątych. Bogusław Tracz i Sebastian Rosenbaum szkicują epizody z biografii dwóch różnych ludzi pióra związanych z Katowicami: Wilhelma Szewczyka i Jana F. Lewandowskiego. Konteksty funkcjonowania prasy i życia kulturalnego tuż po wojnie scharakteryzowała Bogumiła Bobik. To, że pomimo destalinizacji utrzymano prosowiecki kurs w propagandzie, udowadnia w swoim tekście Adam Dziuba.

źródło opisu: www.ipn.gov.pl

źródło okładki: www.ipn.gov.pl

• Szamanka od umarlaków
  • Indeks szczęścia Juniper Lemon
  • Światełko w tunelu
  • Wielki marynarz
  • Lem. Życie nie z tej ziemi
  • Milion odsłon Tash
  • Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
  • Przesyłka
  • Widzę cię
  • Pięć minut Raisy
  • Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
  • Mężczyzna, który gonił swój cień
  • Zaklinacz ognia

8,71 (7 ocen i opinii)
Wielki marynarz
Catherine Poulain

6,68 (22 ocen i opinii)
Lem. Życie nie z tej ziemi
Wojciech Orliński

7,12 (26 ocen i opinii)
Milion odsłon Tash
Kathryn Ormsbee

7,55 (83 ocen i opinii)
Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
Aleksandra Pluta

6,5 (16 ocen i opinii)
Pięć minut Raisy
Agata Kołakowska

7 (3 ocen i opinii)
Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
Tristan Gooley

7,75 (8 ocen i opinii)
Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz

8 (0 ocen i opinii)