poezja
isobel

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972

Johnny | 2019-04-28

Poezja Roberta Frosta nie odkrywa niczego nowego. Sytuuje się raczej na styku zwykłej życiowej obserwacji i głębokiego namysłu nad sensem poszczególnych znaków. Aprobuje to, co bliskie, i to, co dalekie, wtedy gdy jest w pełni doświadczona. Nie wyróżnia się poetyckim polotem, jej język to fragment zwykłej wypowiedzi, dialog nasz powszedni. Jednakowoż język ten wskrzesza symbole duchowości z efemerycznej historii. Frost tworzy nieociosane wiersze. Kłujące czuby natchnienia. Jest gadatliwy ale zdyscyplinowany. Mój ulubiony utwór "Rozbijacz gwiazd" mówi o marzycielu, który sprzedaje farmę i za pieniądze kupuje teleskop, by obserwować niebo. Tak widzi to ktoś z zewnątrz. W tym szaleńcu, podpalaczu własnego trudu, jest ukryty poeta. Drąży on sens, chce ogarnąć swoje znaczenie. Chce przeniknąć przez mury skostniałej powinności.