Kardynał w sercu Kościoła

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
8 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
religia

Niniejsza książka to pobudzające do refleksji świadectwo walki o to, co najważniejsze i najpiękniejsze w Kościele, czyli o świętość Boga i życie wieczne człowieka. Kardynał w sercu Kościoła to zbiór pasjonujących wywiadów przeprowadzonych przez francuskiego dziennikarza Guillaume'a d'Alancon'a, delegata biskupiego ds. rodziny i życia w Diecezji Bayonne z kard. Raymondem L. Burke'm na tematy: piękna katolickiej wiary, Kościoła i dręczącego go kryzysu, który według Kardynała najgłębiej objawia się w desakralizacji i banalizacji Świętej Liturgii. Kolejne części książki stanowią rozdziały o rodzinie i grożących jej niebezpieczeństwach, wartości ludzkiego życia oraz nadziei na odzyskanie tego, co na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zniknęło z życia Kościoła. Kardynał Burke, osoba, która będąc Prefektem Najwyższego Trybunału Prefektury Apostolskiej, przypomniała z całą mocą o zakazie udzielania Komunii Świętej politykom opowiadającym się za dzieciobójstwem, w niezwykle pokorny, a jednocześnie w pełen polotu sposób opowiada o swoim rodzinnym domu, świadectwie wiary jego rodziców, księży i sióstr zakonnych, którzy go katechizowali, oraz o swoim powołaniu kapłańskim i biskupim.
Raymond Leo Burke ur. 30.06.1948 r. w Richland Center w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Mianowany biskupem przez Jana Pawła II w 1994 r. Wezwany do Rzymu w 2008 r., by objąć stanowisko prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. W 2010 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej przez Benedykta XVI, a w 2014 r. mianowany przez papieża Franciszka patronem Zakonu Maltańskiego. 26 września 2015 r. został członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

źródło opisu: http://wds.pl/glowna/953-kardynal-w-sercu-kosciola-.html

źródło okładki: http://wds.pl/glowna/953-kardynal-w-sercu-kosciola-.html

Tytus | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Wspaniały wywiad z jednym z kardynałów Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Kard. Raymond Burke na 196 stronicach daje nam się poznać jako jeden z największych teologów współczesnego świata. Jego diagnozę zaniku wiary w Boga warto zacytować i często się do niej odwoływać: "Oddawanie czci skoncentrowane na człowieku jest samo w sobie sprzecznością, przez które wielu ludzi odsuwa się od Kościoła". Polecam, nie tylko dla katolików.

Klaudia | 2016-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, Ulubione
Przeczytana: 20 października 2016

Kardynał Raymond Leo Burke jest moim zdaniem jednym z najbardziej oddanych Bogu i Kościołowi kapłanem. Jego życie, zagrożone u początków aborcją tylko dzięki odważnej postawie rodziców, przyniosło całemu Kościołowi katolickiemu tak wiele dobra. Jak sam mówi ten wielki orędownik obrony życia: "Jaki jest sens mówienia o zdrowiu, edukacji, i innych aspektach godności człowieka, jeżeli nie chronimy samego życia?". Czy wobec tych słów można przejść obojętnie?
Bardzo poruszył mnie ten wywiad z księdzem kardynałem i darzę jego osobę od tej pory jeszcze większym szacunkiem. Myślę, że każdy, kto choć raz widział kard. Burke wypowiadającego się w mediach mógł doświadczyć tego wprost bijącego od niego dobra i ogromnej miłości, zarówno do Boga, jak i do innych ludzi. Jest w nim wielka pokora i ogromny pokój serca, jest życzliwość do każdego, choćby nie wiem kim był, a zarazem chęć głoszenia mu Prawdy. I taka prostota, która urzeka. Kardynał nawet mimowolnie zjednuje sobie sympatię właśnie tą...

Przemysław Zyra | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, X2016, Polecam
Przeczytana: 03 października 2016

Dlaczego czytać wywiad z kardynałem Raymondem Burkiem? Czytać wywiad z papieżem to zrozumiałe, ale z kardynałem z Ameryki? Wg mnie warto, bo jest to inspiracja do prawdziwie katolickiego życia. Ksiądz kardynał przypomina pewne postawy związane z religijnością i wiarą, które nawet ludzie wierzący mogli rozmyć, czy zagubić. Sprowadzanie religijności do słuchania konferencji księży celebrytów może znacznie zubażać postrzeganie Boga i wiary. Dlatego lektura słów kardynała Burka może być formą motywacji.
W krótkich słowach kardynał omawia swoją kapłańską drogę. Wielka waga w spisanych rozmowach położona jest na kwestię Liturgii, świętości życia i rodziny. To są filary katolickiego życia, których należy bronić.
Tym, co może cieszyć jest tzw. hermeneutyka ciągłości. Kard. Burke powołując się w różnych wypowiedziach nie wymienia jedynie jednego papieża. Jest tam miejsce i dla Jana Pawła II, Franciszka, jak i Benedykta XVI, Piusa X, Piusa XII. Pokora, ale i dosadność w wielu...