Interakcja symboliczna a hermeneutyczna kategoria przed-rozumienia.

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Michal Mtt

Rzeczywistość, zanim odnajdziemy siebie w autorefleksji, znajduje nas - w rodzinie, społeczeństwie i państwie. Rozumiana rzeczywistość zastaje nas zatem w instytucjach społeczntch, w których przebiega nasze życie. To w nich - wkomunikacji ustalającej powielane reguły symbolicznego oznaczania przeżyć - tworzona jest rzeczywistość ludzka. Dlatego filozofii hermeneutycznej tak blisko do socjologii interpretatywnej.
W dyskusjach na temat współczesnych sposobów uprawiania socjologii często przywoływany jest termin "hermeneutyka". Zazwyczaj posługiwanie się nim ma oddawać uwikłanie interpretującego podmiotu w związki, jakie zachodzą między intersubiektywnym światem społecznym a subiektywnym sensem działań jednostki. W stosowaniu pojęcia hermeneutyki brak jednoznaczności, niejasno określone są też jego spodziewane zadania wobec roli społecznej.
Książka ta została pomyślana jako propozycja usystematyzowania jednego z aspektów tej panoramicznej problematyki. Wątkiem, który najsilniej wiąże hermaneutykę z interakcją symboliczną, jest koncepcja uprzedzeń, synonimicznie określanych jako przed-sądy, przesądy oraz przed-rozumienie.

źródło opisu: http://www.oficyna-naukowa.com.pl/index.php?page=61

źródło okładki: http://www.oficyna-naukowa.com.pl/index.php?page=61

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!