czasopisma
Maciek

Maryja ponad podziałami Żona Józefa z Nazaretu. Matka Jezusa Chrystusa. Mimo że od Jej śmierci minęło prawie 2 tys. lat, wciąż jest najbardziej wpływową kobietą świata, rozbudza wyobraźnię tłumów, jest czczona i wielbiona, szczególnie w Polsce. Tylko że wciąż tak niewiele o Niej wiemy. Maria to bez wątpienia kobieta silna, a zarazem niezwykle delikatna, subtelna, eteryczna. Kobieta enigma, o której w ewangeliach znajdujemy ledwie zdawkowe wzmianki. Przyciąga miliony pielgrzymów na świecie, którzy żarliwie wierzą w Jej objawienia. Ale przede wszystkim to kobieta, która łączy religie, jest ponad podziałami. Wielbią ją przecież i chrześcijanie, i muzułmanie. Przy czym w Koranie przedstawiana jest jako wzór muzułmanki, a jej imię pojawia się częściej niż w Biblii. Postać Maryi pokazuje, że tak naprawdę, niezależnie od wyznania, mamy ze sobą wiele wspólnego. Uświadomienie sobie tego jest ważne szczególnie teraz, gdy tak dużo słyszymy o tym, ile nas od innych religii dzieli, i gdy zaczynamy bać się tej inności. A przecież strach spowodowany jest głównie niewiedzą. Właśnie teraz, w grudniu, podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, otwórzmy się na inność, zobaczmy w obcym człowieka. Takiego samego jak my. Człowieka, który potrzebuje pomocy, zrozumienia, a czasem tylko życzliwości i dobrego słowa. I zamiast różnic i granic spróbujmy dostrzegać podobieństwa. Świat wtedy na pewno stanie się lepszym miejscem. Dla wszystkich. Martyna Wojciechowska

W numerze

EDYTORIAL

INDEKS

INSTYNKT PIERWOTNY

TWOJE ZDJĘCIE

SKANER
Konflikty a zwierzęta, Japońska ceramika, Pochówek wampira, Nowy park narodowy, Kopalne megagryzonie, Moda na chię, Żubry w Europie, Tańczące żaby, Tadź Mahal w kąpieli

MATKA BOSKA
Choć wiadomo o niej niewiele – w ewangeliach poza małymi wyjątkami niemal nie dochodzi do głosu – Matka Jezusa cieszy się na świecie powszechnym kultem, od Polski, przez Rwandę, po Meksyk. Czasem nawet gorętszym niż ten, jaki otacza jej syna. Pielgrzymki ciągną do miejsc, gdzie ponoć się objawiła. Z czego wynika ten stan rzeczy i co to mówi o naturze człowieka? (Tekst
Maureen Orth, zdjęcia Diana Markosian)

WYWIAD
Z prof. Zbigniewem Mikołejką o socjologiczno-psychologicznych fundamentach kultu Maryi (Rozmawia Dorota Kowalska)

KWESTIA SMAKU
Myliłby się ten, kto by sądził, że smak to sprawa kubków smakowych. Rzecz jest znacznie bardziej złożona, bo rozkosze podniebienia są polifonią wielu zmysłów. Weźmy taką słodycz truskawek: w istocie jest ona małym oszustwem. Oto roślina uwalnia związki sugerujące, że ma większą niż w rzeczywistości „zawartość cukru w cukrze”. I jak tu nie posmakować? (Tekst David Oven, zdjęcia
Brian Finke)

LAMPARTY
Oczyma wyobraźni te wielkie i dzikie koty widzimy w scenerii dżungli lub sawanny. Kto to słyszał, żeby matecznikiem lamparta była plantacja trzciny cukrowej? Albo żeby polował on na psy na przedmieściach wielomilionowej metropolii. Tak się jednak dzieje. I dzięki Bogu, bo „prawdziwych” siedlisk jest coraz mniej. (Tekst Richard Conniff, zdjęcia Steve Winter)

NOWY JORK
Kiedyś zachwycał drapaczami chmur, ale oprócz Manhattanu były tam też rejony w ludzkiej skali. Dziś coraz więcej dzielnic pnie się w górę, przyciągając pieniądze superbogaczy z całego świata. Jaki zatem jest nowy Nowy Jork? Proponujemy wycieczkę po metropolii z pisarzem, rodowitym nowojorczykiem, który zna ją od czasów powojennego dzieciństwa. (Tekst Pete Hamill, zdjęcia
George Steinmetz)

WĘGIEL INDYJSKICH REBELIANTÓW (Tylko w Klubie Prenumeratora)

W POWIĘKSZENIU

• Psychoza
  • Czarownica ze wzgórza
  • Mock. Golem
  • Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Poza kontrolą
  • Piankowe niebo
Strażniczka
Shannon Messenger

Chmura
Claudia Pietschmann

8 (1 ocen i opinii)
Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii
Suzanne O'Sullivan

Kaligula. Wyznania szaleńca
Michał Kubicz

0 (0 ocen i opinii)
Truciciel
Sharon Bolton

0 (0 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

Marek Krajewski

Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

8 (1 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

7 (2 ocen i opinii)
Poza kontrolą
Kathryn Croft

Piankowe niebo
Cathy Cassidy

8 (1 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!