Spisek przeciwko ludzkiej rasie

Okładka książki Spisek przeciwko ludzkiej rasie
Thomas Ligotti Wydawnictwo: Okultura językoznawstwo, nauka o literaturze
274 str. 4 godz. 34 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Tytuł oryginału:
The Conspiracy against the Human Race: A Contrivance of Horror
Wydawnictwo:
Okultura
Data wydania:
2015-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-01
Data 1. wydania:
2010-01-01
Liczba stron:
274
Czas czytania
4 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788388922497
Tłumacz:
Mateusz Kopacz
Tagi:
groza weird fiction
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dziwne opowieści. Antologia weird fiction Dagmara Adwentowska, Brian Evenson, Bartłomiej Fitas, Zbigniew Golemienko, Wojciech Gunia, Dawid Kain, Łukasz Krukowski, Thomas Ligotti, Marcin Majchrzak, Paweł Mateja, Paweł Matuszek, Jon Padgett, Magdalena Świerczek-Gryboś, Anna Maria Wybraniec
Ocena 6,7
Dziwne opowieś... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018 Dagmara Adwentowska, Piotr Borowiec, Mort Castle, Rafał Chojnacki, Daniel Gapiński, Norbert Góra, Tomasz Jacek Graczykowski, Krzysztof Grudnik, Wojciech Gunia, David Harrington, Radosław Jarosiński, Maciej Kaźmierczak, Konrad Knapek, Agnieszka Kwiatkowska, Thomas Ligotti, Krzysztof Maciejewski, Paweł Mateja, Krzysztof Matkowski, Paweł Matuszek, Bartosz Orlewski, Olaf Pajączkowski, Przemysław Pilarek, Tomasz Połoński, Kamil Subzda, Istvan Vizvary, Adrianna Wiśniewska, Anna Maria Wybraniec
Ocena 7,4
Sny umarłych. ... Dagmara Adwentowska...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
101 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
420
224

Na półkach: ,

Po książkę sięgnąłem kierowany „niskimi” pobudkami – jako dodatek do powieści grozy Ligottiego, intensywnie promowanego ostatnio w polskim Internecie. Zabawne jest, że ostatecznie to „Spisek”, choć niewolny od wad, przypadł mi do gustu o wiele bardziej niż opowiadania, które uważam za stratę czasu.

Nie interesuję się szczególnie filozofią, więc podobało mi się, że treść jest podana tak, że można ją przyswoić bez sięgania po zewnętrzne źródła. Liczba cytatów jest odpowiednia – pozwala lepiej zrozumieć poglądy omawianych osób, a nie przechodzi w nadmiar. Oprócz prac filozofów i pisarzy przytaczane są też prace naukowe z dziedziny psychologii i neurobiologii, i to współczesne, niektóre publikowane w XXI wieku – dają jakieś argumenty na poparcie wymienianych hipotez, przez co książka nie jest czystym gdybaniem w oderwaniu od rzeczywistości. Przedstawione poglądy były często dla mnie nowością, więc lektura spełniła swoje zadanie w kwestii poszerzania horyzontów. Momentami Ligotti klarownie i systematycznie wykłada swoje racje w naprawdę elegancki sposób i „Spisek” mógłby być niezłym przeglądem historii myśli pesymistycznej (jako taki jest zresztą reklamowany), gdyby nie psuła tego przeważająca stronniczość i maniera autora.

Tak naprawdę w moim odbiorze książka nie jest omówieniem filozoficznego pesymizmu, ale osobistą antynatalistyczną tyradą Ligottiego. Autor miejscami wpada wręcz w patos pisząc o idei, by przez rezygnację z rozmnażania zakończyć istnienie całego rodzaju ludzkiego. Czasami wygląda to tak, że czepia się każdego argumentu na poparcie swojej tezy, choćby jeden stał w sprzeczności z drugim. Dodatkowo styl Ligottiego momentami sprowadza się do traktowania z góry filozofów o przeciwnych poglądach i ostrego dyskredytowania cudzych opinii, jakby musiał tą książką koniecznie komuś coś udowodnić, lub do używania mocnych słów i podkreśleń (NA PRZYKŁAD WIELKIMI LITERAMI), tak jakby mogły wzmocnić siłę jego argumentów. Niejednokrotnie staje w pozycji tego, który ma rację i któremu wolno twierdzić, że inni są w błędzie, a mówi o rzeczach, których nie da się rozstrzygnąć jednoznacznie, lub wręcz o rzeczach, o których najwidoczniej nie ma po prostu pojęcia (np. „żadna inna forma życia nie wie, że żyje, tak samo żadna inna forma życia nie wie, że umrze” - bardzo ryzykowne twierdzenie biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy naukowej). Przedstawia swoje osobiste poglądy jako coś powszechnie obowiązującego („Człowieka aż skręca z niesmaku, gdy słucha naukowców gruchających między sobą na temat wrzechświata”). Jego książka, jego prawo – mnie te wszystkie zabiegi się nie spodobały. Przez treść przewija się obsesja Ligottiego na punkcie marionetek – jest to męczące wałkowanie tego samego tematu, który nic a nic do mnie nie przemawia.

Ogólnie – książka prowokuje do myślenia, jest to rozrywka umysłowa, nawet jeśli ktoś nie zgadza się z Ligottim. Sposób pisania jest natomiast momentami naprawdę irytujący i trzeba się z tym liczyć.

Po książkę sięgnąłem kierowany „niskimi” pobudkami – jako dodatek do powieści grozy Ligottiego, intensywnie promowanego ostatnio w polskim Internecie. Zabawne jest, że ostatecznie to „Spisek”, choć niewolny od wad, przypadł mi do gustu o wiele bardziej niż opowiadania, które uważam za stratę czasu.

Nie interesuję się szczególnie filozofią, więc podobało mi się, że treść...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    423
  • Przeczytane
    142
  • Posiadam
    58
  • Teraz czytam
    13
  • Ulubione
    10
  • Filozofia
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Do kupienia
    3
  • Fantastyka
    2
  • 2017
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Spisek przeciwko ludzkiej rasie


Podobne książki

Przeczytaj także