Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz

Okładka książki Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz
Michelle Falkoff Wydawnictwo: Feeria Young literatura młodzieżowa
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Tytuł oryginału:
Playlist for the Dead
Wydawnictwo:
Feeria Young
Data wydania:
2015-11-04
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-04
Data 1. wydania:
2015-01-27
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372295170
Tłumacz:
Marcin Sieduszewski
Tagi:
muzyka Marcin Sieduszewski samobójstwo

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
1197 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
745
469

Na półkach:

www.ujrzecslowa.pl

Nie wiem czy ostatnio tylko mi się to przydarza, albo wróć: tylko ja zauważam, że tematy dość trudne wśród nastolatków, jak choroba czy samobójstwo, jest dość popularnym motywem wykorzystywanym w literaturze? Oczywiście już na wstępie muszę napisać, że nie sądzę, by było coś w tym złego, w końcu pomimo tych trudnych tematów, są one w jakiś sposób potrzebne, a przede wszystkim gdy nas tak niezdrowo ciekawią.

Z Playlist for the dead wcale nie jest inaczej, ponieważ tym razem poznajemy Sama, który następnego dnia po dość nieudanej imprezie odnajduje ciało swojego przyjaciela Haydena, które nie ma w sobie choćby krztyny życia. Po takim wydarzeniu wydaje się, że już nic nie jest w stanie rozbić świata Sama na kawałki, jednak wszystko zmienia playlista i dołączony liścik, na którym Hayden napisał: Dla Sama – posłuchaj, a zrozumiesz.

Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź tej pozycji, to długo się nad nią nie zastanawiałam. Może w jakiś sposób przemknęło mi przez myśl, że okładka jest podobna do stylu zagranicznych wersji Greena. Nawet historia, gdzieś poniekąd mi trącała wspomnianym Autorem. Ale nie ulegam zbytnio porównaniom, czy moim domysłom, ponieważ sądzę, że każdą pozycję trzeba poznać bez żadnych spojlerów. I po przeczytanej pozycji mogę śmiało stwierdzić, że nie ma co jej porównywać, ponieważ jest genialna i warto ją przeczytać.

Zacznijmy może od samej konstrukcji. Uwielbiam sytuacje, gdy dana pozycja jest odpowiednio spersonalizowana. Oczywiście Michelle Falkoff nie wymyśliła czegoś odkrywczego, ponieważ wielu Autorów stosuje zagranie, by w treść swojej książki wpleść treść muzyczną. Tym razem jednak nazwy rozdziałów są tytułami piosenek. Mi osobiście wybrana muzyka, która nie zapominajmy ma kluczowe znaczenie w tej książce, bardzo pasowała, a nawet kilka utworów darzę głębszym uczuciem. Jeżeli w tej kwestii mogę coś dopowiedzieć od siebie, chociaż nie jestem zwolennikiem mobilności, to kod QR bardzo ułatwiłby sprawę, by przesłuchać daną piosenkę przy czytaniu konkretnego rozdziału. Jednak mój mini zarzut nie jest wcale zarzutem, a tylko pewnym rozmyślaniem dotyczące tej kwestii. Jednak jeżeli mogłabym już się do czegoś przyczepić to do tego, że piosenki i ta playlista, nie jest zbytnio rozwiązaniem zagadki, bo wiele poszlak znajdujemy gdzie indziej, bądź piosenka nakierowuje bohatera do pewnych rozmyślań. Jednak tak czy siak, jest to ciekawa wartość dodana.

Dostrzegłam w tej pozycji pewną dorosłość, i pomimo wieku bohaterów, ta lektura niesie ze sobą wiele treści, które niejednemu nastolatkowi mogą pomóc. W szczególności jest to historia Sama, który musi się podnieść po śmierci swojego jedynego przyjaciela. Czasem i nam się zdarza, gdy uważamy, że wiemy o danej osobie wszystko, w końcu dzieli się z nami każdymi najmniejszymi sekretami, jednak jak ta książka przedstawia, nigdy w pełni kogoś nie poznamy. Nie ma w niej żadnego kategoryzowania, przedstawiania suchych faktów, tylko poznajemy tę historię, a zarazem tajemnicę odejścia przyjaciela w bardzo przejrzysty i skrupulatny sposób. Sądzę też, że dopiero na ostatnich stronach dowiecie się o tym, jak wiele małych szczegółów i niedopasowań terminów może spowodować lawinę.

Nie twierdzę również, że jest to łatwa i przyjemna lektura, w końcu nie opowiada ona o szczęśliwym temacie. Ale w jakiś sposób pozwala nam dostrzec, pomimo wplecionej zagadki, jak czuje się taka osoba oraz co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić. Oczywiście nie lawirujemy tutaj jedynie między dwójką głównych bohaterów, bo dostrzegamy tu szerszy kontekst i historia pomimo małej ilości stron jest przepełniona treścią, która w każdym calu jest potrzebna do zrozumienia tego tematu.

Nie zabrakło tutaj również nastrajających pozytywnie momentów, ale jednocześnie już parę zdań później, gdy poznajemy uczucia Sama, sami dobrze wiemy, że nie czuje się dobrze z tym, by radować się, gdy tak naprawdę powinien on odczuwać smutek. Ale czy naprawdę jest tak, że musimy w takich sytuacjach pastwić się nad sobą, doszukiwać ukrytych znaczeń, a przede wszystkim obwiniać siebie?

Playlist for the dead właśnie ukazuje spektrum przeszłości, teraźniejszości, a również wizji przyszłości. Wątek z ową playlistą ma po prostu coś urozmaicić i przedstawić ten temat inaczej. Przeczytajcie, posłuchajcie, a zrozumiecie.

www.ujrzecslowa.pl

Nie wiem czy ostatnio tylko mi się to przydarza, albo wróć: tylko ja zauważam, że tematy dość trudne wśród nastolatków, jak choroba czy samobójstwo, jest dość popularnym motywem wykorzystywanym w literaturze? Oczywiście już na wstępie muszę napisać, że nie sądzę, by było coś w tym złego, w końcu pomimo tych trudnych tematów, są one w jakiś sposób...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 639
  • Przeczytane
    1 630
  • Posiadam
    631
  • Ulubione
    65
  • Teraz czytam
    62
  • Chcę w prezencie
    49
  • 2018
    21
  • 2016
    18
  • 2021
    18
  • E-book
    13

Cytaty

Więcej
Michelle Falkoff Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz Zobacz więcej
Michelle Falkoff Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz Zobacz więcej
Michelle Falkoff Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także