Marks. Dwie filozofie

Seria: Biblioteka Le Monde Diplomatique
Wydawnictwo: Książka i Prasa
filozofia, etyka
Fox Mulder

Proponujemy w niniejszym tekście pewną wykładnię filozofii Marksa. Czy i na ile okaże się ona trafna lub choćby inspirująca – nie nam sądzić. Osobliwością tej wykładni jest to, że odnajdujemy u autora Kapitału dwie różne filozofie, a raczej ich projekty lub zapowiedzi. Nie są to projekty sprzeczne lub wykluczające się wzajemnie. Szłoby raczej o alternatywne wersje lub rozwinięcie pewnych wspólnych i wyjściowych założeń. Po szczegóły odsyłamy do tekstu.

Fragment wstępu autora

Stanisław Rainko - filozof, zajmuje się teorią wiedzy i filozofią społeczną. Od ponad pięćdziesięciu lat czynny nauczyciel akademicki. Pracował m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk. Autor wielu publikacji naukowych, ważniejsze z nich to: Rola podmiotu w poznaniu (1972), Marksizm i jego krytycy (1976), Świadomość i historia (1978), Świadomość i determinizm (1981), Świadomość i krytyka (1989), Dwa paradygmaty (2011), Powołanie filozofii (2013).

źródło opisu: www.monde-diplomatique.pl

źródło okładki: www.monde-diplomatique.pl

Fox Mulder | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Idealna pozycja dla tych, którzy nie mają czasu na przeczytanie wszystkich dzieł Marksa po to, by zrekonstruować jego myśl filozoficzną (do ekonomicznej łatwo dotrzeć). Oczyszcza marksizm z naturalistycznych tendencji engelsowskich i skupia się na teorii praktyki oraz krytyki. Krótki esej, ale wydanie jest uzupełnione o dodatki, czyli przedruki tekstów autora z "Myśli marksistowskiej" z drugiej połowy lat osiemdziesiątych. To wystarczająco uzupełnia ideę książki.