Niewidoczna siła. Mafia w społeczeństwach demokratycznych

Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
Un pouvoir invisible: Les mafias et la société démocratique
historia
Ag2S

Czy historia powstawania mafii może opowiedzieć nam o historii Europy? Jacques de Saint Victor udowadnia, że tak. Oto od rozpadu ustroju feudalnego i początków kształtowania się organizacji przestępczych w Neapolu, na Sycylii i w Kalabrii tajne organizacje towarzyszą kolejnym władcom, systemom i epokom, nieustannie poszerzając obszar swoich działań, a siłę zawdzięczając „diabelskim paktom” zawieranym z przedstawicielami politycznej i społecznej elity.

Bandy „wiejskich zbójów” w niepewnych czasach zmierzchu feudalizmu, szemrane typy na służbie arystokratów, pierwsze związki z rodzącą się demokracją, podbój Ameryki, faszyzm i czasy powojenne, kiedy mafia najpierw przyswajała sposób funkcjonowania liberalnej gospodarki, by potem na niej pasożytować. W końcu epoka handlu narkotykami, rozkwitu rajów podatkowych, afery Banku Watykańskiego i przekrętów w branży nieruchomości. Wszędzie tam polityka i gospodarka spotyka się z niewidzialnym bractwem, a nieustanny przepływ gigantycznych pieniędzy zaciera granice między legalnym a nielegalnym.

I choć mafia nie jest nieodłącznie związana z demokracją czy kapitalizmem, to szczególnie umiejętnie korzysta z ich słabości.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Gibon | 2018-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018

Prawdziwe kompendium wiedzy na temat przestępczości zorganizowanej: przyczyn jej powstania, skutków działalności i możliwych konsekwencji w przyszłości a także - a może przede wszystkim - polityczno-prawno-środowiskowych uwarunkowań sprzyjających zjawiskom przestępczym. Pisana dość rzeczowym, naukowym (ale nie trudnym!) językiem dostarcza wszystkich niezbędnych informacji na temat tego owianego mgłą tajemnicy środowiska.

Marianus | 2018-05-23

Doskonałe kompendium na temat historii i ewolucji struktur mafijnych.

chmurka | 2016-09-28

Nie było mi łatwo przebrnąć przez stronice tej książki, gdyż jest ona naszpikowana dużą dawką informacji o tym jak powstawała mafia, gdzie i kiedy, jak działa. Opisane wszystko chronologicznie. Zmiany jakie zachodziły w społeczeństwie i we wnętrzu mafijnej rodziny. Co stawało się obiektem zainteresowań mafii i jak czerpano z tego grubą kasę.
Przyznam szczerze, że miałam nadzieję, iż lektura tej książki nie będzie aż tak trudna - bo to chyba dobre słowo.

Patrycja | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Książka, która w moim odczuciu wyczerpuje temat mafii, jaką znamy przez kilka ostatnich stuleci. Analiza sięga czasów przed zjednoczeniem Włoch i pokazuje jakie czynniki umożliwiały małym, regionalnym bandom na łączenie się w zorganizowane grupy przestępcze, które działały na wielu płaszczyznach, np. w polityce, o czym raczej się nie mówi głośno. Osoby zainteresowane tematem albo po prostu ciekawe świata, do których ja się zaliczam, wyciągną z tej książki ogrom wiedzy. Z drugiej strony jeśli ktoś liczy na lekką i przyjemną lekturę o dość trudnej tematyce, to będzie mocno zawiedziony. "Niewidzialna siła" nie jest łatwą lekturą na jeden, dwa wieczory; jest to pozycja napisana dość suchym językiem, ze sporą ilością faktów i przypisów - typowa książka naukowa, która może nie jest łatwa w odbiorze, ale zawiera w sobie ogrom informacji i rzetelnie podchodzi do tematu. Pozycja zdecydowanie godna polecania :)

| 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 29 września 2015

Ciekawa książka. Sporo informacji o Platformie Obywatelskiej.