Wielka księga przygód 3. Basia

Okładka książki Wielka księga przygód 3. Basia Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Okładka książki Wielka księga przygód 3. Basia
Marianna OklejakZofia Stanecka Wydawnictwo: LektorKlett Seria: Wielka księga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wielka księga
LektorKlett
2015-02-25
2015-02-25
wielka księga przygody dziecięca dla dzieci Basia opowiadania

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

ycie dzieckiem w skomplikowanym świecie dorosłych nie jest łatwe. Dziwne ograniczenia i wymogi stawiane przez rodziców są niezrozumiałe zwłaszcza, kiedy ma się koleżanki i kolegów, których rodzice oddają się pasji kupowania mnóstwa niepotrzebnych rzeczy, jedzenia dużej ilości słodyczy, oglądania telewizji, zaopatrywania dzieci w nowe wynalazki techniki. Na szczęście Basia ma rodzinę, która się kocha. Może i czasami się kłócą, dąsają, przepychają, ale posiadanie starszego i młodszego brata ma swój urok, a mama pracująca w domu to prawdziwy skarb, który czasami już nie ma cierpliwości dla ciągłych pytań i zachcianek oraz porównywania z innymi, bo sama marzy o nowym aucie, kiedy dzieci podczas zakupów chcą naciągnąć ją na zabawki, którymi za chwilę nie będą się bawić. Odmawianie jest trudne. Odmawianie takie, by dziecko zrozumiało, dlaczego czegoś nie dostanie chyba niemożliwe, ale spróbować można.
Basia bywa słodka, miła i nieznośna, a razem z rodzeństwem tworzą mieszkankę, która czasami przyprawia mamę o zawrót głowy. Nasze pociechy czasami zastanawiają się, dlaczego wytyczamy im granice i nie podoba nam się, kiedy je przekraczają. „Wielka księga przygód” pozwoli im wiele zrozumieć. Autorka głosem matki wyjaśni, że pieniądze nie biorą się ze ściany (bankomatu) i wcześniej trzeba na nie zapracować, a jedzenie słodyczy jest szkodliwe, podążanie za modą sprawia, że mamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, ale czasami warto ulec pokusie i kupić sobie coś zabawnego, ładnego, nowego, co wprawi nas w dobry nastrój, który niekoniecznie zyskamy oglądając telewizję.
Nasze maluchy razem z Basią odkryją świat konsumpcji, przejedzenia słodyczami, wizyt u dentysty i wiele spraw, które dla każdego przedszkolaka są ważne. Jest to doskonała książka do czytania przedszkolakom przed snem. Później może służyć, jako lektura do samodzielnego czytania. Księżniczki i smoki zastąpiono tu życiowymi sytuacjami, z których dzieci mogą czerpać wnioski. Książkę urozmaicono pięknymi ilustracjami Marianny Oklejak. Zbiór opowieści o pięcioletniej dziewczynce polecam przedszkolakom.

Przygody Basi, zebrane w wielkiej księdze. Wspaniały pomysł!

Pieniądze, supermarket, kolejki, promocje, bankomat, pełny wózek, kasa i mama, która musi zapanować nad tym wszystkim, oczywiście, mając przy sobie całą znaną nam trójkę dzieciaków; Basię i jej braci.

Mamy też opowieść o słodyczach, czyli jako sobie radzić z wielką górą żelków, landrynek, lizaków i czekoladek.

Basia razem z rodziną odwiedza również dentystę. Trzeba walczyć ze strachem i co najciekawsze, nie tylko Basia boi się dentysty, ale i jej tata-lekarz przeżywa stres związany z wizytą.

Basia i Dziadkowie to opowieść o bliskości w rodzinie i nawiązanie do nieuchronnego przemijania. Choroba dziadka uświadamia Basi, jak ważni są dla niej babcia i dziadek.

Poznajemy także sposoby na zepsuty telewizor. I nie chodzi o rodzaj naprawy sprzętu, ale o znalezienie zamiennika. Basia, wraz z braćmi i rodzicami tak świetnie bawią się w "telewizor", że kiedy ten prawdziwy już powraca do domu, wcale nie czują potrzeby jego szybkiego włączania.

Spojrzenie z dystansu na świat telewizyjnych seriali, może niejednego zaskoczyć.

Moda i telefon, nieuchronny znak naszych czasów. Przedstawiony jak zwykle zdrowo-rozsądkowo, a jednocześnie z humorem. Zwłaszcza, kiedy tata, daje się wciągnąć w promocyjny szał zakupów w galerii handlowej.

Zestaw opowieści, w których każdy odnajdzie kawałek swojego świata,
a z perspektywy małej Basi, może spojrzeć na niego w zupełnie inny sposób.

Przygody Basi, zebrane w wielkiej księdze. Wspaniały pomysł!

Moja córka zachwycona tą książką. Czyta się szybko, jest bez zbędnych, długich opisów. Książka porusza aktualne problemy współczesnych dzieci.

1970

Dzieci to wręcz kopalnie pytań - zarówno tych błahych, jak i również niezwykle skomplikowanych albo wymyślnych, na które bardzo trudno znaleźć jednoznaczną oraz satysfakcjonującą odpowiedź. Niełatwo nieraz także jest wyjaśnić różnorodne mechanizmy rządzące światem czy ludzkimi zachowaniami. Naprzeciw potrzebom rodzicom, jak również ich pociech, przychodzi literatura dziecięca, który w przystępny i nader interesujący sposób wyjaśnia wszelkie zawiłości, zaspokajając ciekawość maluchów, jak i pomagając odetchnąć niekiedy skonsternowanym rodzicom.

Basia to 5-letnia dziewczynka, która - jak na jej wiek przystało - jest ciekawa świata, ponieważ niektórych rzeczy jeszcze nie rozumie, w czym mają pomóc jej rodzice bądź dziadkowie. W ciągu siedmiu niedługich opowiadań tytułowa bohaterka dowiaduje się, że najczęściej nie można mieć wszystkiego, a na różnorodne zachcianki trzeba zarobić, często bardzo ciężką pracą, bo pieniądze nie spadają z nieba. Z kolei urodziny koleżanki uświadamiają jej, że łakomstwo wcale nie popłaca, wszak jeden batonik smakuje świetnie, ale góra żelków oraz mnóstwo ciastek, które zostają zagryzione kilkoma kawałkami tortu, to zdecydowanie za dużo jak na jeden dzień i tak niedużą istotkę. Ponadto jej wizyta u dentysty z całą rodziną pokazuje, że o zęby należy dbać, a strach jest najczęściej zupełnie niepotrzebny. W dodatku nawet w czasie choroby można świetnie się bawić, a w życiu najważniejsza jest rodzina, dlatego warto doceniać, że się ma kochanych dziadków, bo niektórzy nie mają takiego szczęścia. Jeden dzień z życia Basi ukazuje, że telewizor potrafi szybko uzależnić, zatem niekiedy jego zepsucie może przyczynić się do zacieśnienia więzów rodzinnych i udoskonalenia różnorodnych umiejętności, w tym kreatywności. Poza tym, nie zawsze musimy mieć wszystkiego, bo na posiadanie pewnych gadżetów przyjdzie jeszcze czas. Nie zawsze to co modne jest ładne i przydatne, a najlepsze zakupy to te, które pozwalają nam kupić coś wspaniałego za niewielkie pieniądze.

Jestem zachwycona tą książką, serio! Najlepsze jest to, że przeczytałam ją od deski do deski sama - bez zapraszania swojego młodszego brata, który mógłby zainteresować się perypetiami Basi. Co ciekawe, śmiałam się sama do siebie i przytakiwałam w momentach, kiedy tytułowa bohaterka zaczynała rozumieć pewne aspekty życia. "Wielka księga przygód Basi" to wspaniała okazja do spędzenia czasu z dzieckiem, pobudzająca do rozmów i wysnucia odpowiednich wniosków na konkretnym przykładzie.

Na ogromne pochwały zasługuje nie tylko świetna treść, ale również sama oprawa graficzna - twarda i jednocześnie elastyczna okładka, jak również proste, aczkolwiek niezwykle kolorowe i piękne ilustracje autorstwa Marianny Oklejak. Dodatkowo książka idealnie nadaje się nie tylko dla maluchów, ale także dla nieco starszych dzieci, które uczą się czytać, ponieważ literki są dość duże, a ilość tekstu na jednej stronie nie przytłacza.

Niezmiernie żałuję, że tak późno poznałam przygody Basi! Zaczęłam od części trzeciej, ale to zupełnie w niczym nie przeszkadza, ponieważ poprzednie historie nie łączą się z tymi, które poznałam. Z pewnością muszę dorwać kolejne tomy, aby zebrać całą serię, bo to idealny przykład literatury, do jakiej warto wracać! "Wielka księga przygód Basi" to pozycja obowiązkowa na półce każdego małego czytelnika... i większego również! ;-)

Wielka księga przygód Basi" powraca. Wydawnictwo Egmont po raz trzeci zdecydowało się na wydanie zbioru opowiadań o perypetiach dziewczynki, o imieniu Basia. Basia przeżywa tyle przygód, że liczę na kolejną cześć jej przygód. Tym razem autorka, Zofia Stanecka zebrała 7 opowieści, które zostały wydane także w pojedyńczych tomach. Na dziecięcej bibliotece moje pociechy posiadają te pojedyńcze,i te zbiorowe tomy. Basia niejednokrotnie zazkakuje. Ta rezolutna, pięcioletnia dziewczyna, któa jest bardzo ciekawa świata odkrywa otaczającą ją rzeczywistość wraz ze swoją rodziną. A rodzinka Basi to indywidualne osobowości. Każdy inny, aczkowliek uzupełniający całość rodzinki w idealny sposób. "Wielka księga przygód. Basia", jak wspomniałam to już trzecia odsłona. Tym razem Bacieńka będzie rozważała na temat skąd rodzice biorą pieniądze, na temat smakowitych słodyczy, a co za tym idzie konsenkwencjami, czyli wizytą u stomatologa. Dziewczynka także odwiedzi dziadków, zainteresuje się modą, a pozornie niewinny przedmiot jakim jest telefon da powód do nowych fascynujących perypetii. Uwielbiamy Basię, Franka i resztę rodzinki. Książka ma prawie dwieście stron, więc nudą nie wieje. Jednakże oprócz fabuły ogromną zaletą są ilustarcje, duże , barwne, odzwierciadlające bohaterów, w życiowych sytuacjach. Polecam wam Basieńkę!

Co jak co ale Basi uroku nie można odmówić i tym sposobem w nasze ręce trafiła kolejna Wielka księga przygód Basi tym razem tom 3. Antosia stała się jej wielką fanką i uwielbia słuchać o jej przygodach w końcu Basia jest tylko o rok starsza od niej :).
Tym razem dowiemy się skąd bierze się pieniądze (moje córki pytane oczywiście odpowiadają z bankomatu :P),w końcu dzieciaczki wraz z Basią dowiedzą się co nieco o gratisach. No bo my mamy aż za dobrze wiemy jak to jest wybrać się z dziećmi na zakupy ile człowiek się musi natłumaczyć, że nie zawsze można mieć wszystko co się chce.
Oprócz tego Basia będzie się zastanawiać co się stanie gdy człowiek się przeje słodyczami i czy zawsze ale to zawsze można je jeść. No i trzeba bardzo uważać ustalając reguły bo będzie nie przyjemnie gdy dziecko złapie rodzica na nie przestrzeganiu swoich zasad :).
Będziemy również towarzyszyć Basi podczas wizyty u dentysty i jak ważne jest by trafić na lekarza z podejściem do dziecka. Do tego przeżyjemy zwariowany dzień z dziadkami a także, sprawdzimy co można robić gdy zepsuje się telewizor. Będzie też coś o modzie i o tym czy można dziś obejść się bez telefonu.

Jak widzicie następna porcja niezapomnianej zabawy czeka również i w tej księdze przygód a jak wiadomo nie od dziś z Basią nie można się nudzić.

• Dla dzieci
  • Biblioteka