Yes please

It Books
2014-01-01
2014-01-01
amerykańska wspomnienia komediowa

Nie oglądałam SNL, ale widziałam Amy w kilku filmach, które były ogromnie zabawne. O jej książce dowiedziałam się z innej książki i postanowiłam przeczytać jako lekką lekturę. Dużo się w niej dzieje, wyraźnie czuć energię Amy. Książka jest zabawna, nudna, mądra, ciekawa, gorączkowa. Niewiele wiedziałam o Amy przed jej przeczytaniem a po przeczytaniu wiem, że chciałabym się z nią przyjaźnic, Yes please!

Słuchałam audiobooka, którego narratorką była sama Amy Poehler (oraz inni, wspaniali goście!),jednak książka nadal okazała się rozczarowaniem. Jestem fanką zarówno serialu Parks i Recreation jak i samej autorki i spodziewałam się przede wszystkim książki, która będzie zabawna. Najwyraźniej poczucie humoru zupełnie do mnie nie trafiło, ponieważ Amy rozbawiła mnie (i to delikatnie) tylko jeden raz. Książka jest zbiorem opowieści z życia autorki, jednak miałam wrażenie, że są to jedynie opowieści bardzo powierzchowne, Amy nie zagłębia się szczególnie w swoje życie prywatne i skupia się bardziej na karierze, za to przez sporą część książki tak naprawdę chwali się ile celebrytów poznała. Często też narzeka, jak niesamowicie ciężko jej było napisać książkę, nie do końca rozumiałam czemu miałoby to służyć. Reasumując książka wydaje mi się przeciętna, większość opowieści wydała mi się mało interesująca. Potrafiłabym to wybaczyć, gdyby książka mnie rozbawiła, jednak to się niestety nie stało.

Jako fanka składu Saturday Night Life czekałam na książkę Amy Poehler. Również dlatego, że wiedziałam, że mogę zaufać jej prowadzeniu narracji - serial, który współtworzyła, "Parks and Recreation" jest jednym z moich ulubionych, wesołym nie na siłę.

Rozczarowałam się trochę, ale powód jest ten sam, co przy innych autobiografiach - fikcja zawsze jest zawsze zabawniejsza niż codzienność.

Plus za wszystkie sceny łączące Amy ze sceny i Amy domową - jak pisać, kiedy masz małych synów, co im powiedzieć, gdy tatuś ich zostawia i jak improwizować rap, kiedy obok siedzi pani poseł, którą twoja najlepsza kumpela publicznie z lubością wyśmiewa.

Szczerze przyznam, że zanim sięgnęłam po książkę, nie wiedziałam, kim jest Amy Poehler. Nie wiedziałam, więc czego się spodziewać. Z kiążki możemy dowiedzieć się bardzo dużo o życiu Amy, karierze i drodze do SNL. Byłam zaskoczona tym, jak szczera jest autorka- zabawna i niejednokrotnie boleśnie prawdomówna. Nie mniej jednak poleciłabym ją przede wszystkim fanom Amy, którzy chcą dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Autobografia komiczki Amy Poehler przedstawia początki jej kariery i drogę do punktu w którym znajduje się teraz - jest odnoszącą sukcesy matką dwóch synów.

Niestety rozpoczynając książkę (na którą trafiłam przypadkiem) nie miałam bladego pojęcia, kim jest autorka, co spowodowało, że trudno było mi się odnieść do poszczególnych punktów jej kariery (np. pracy przy SNL czy współpracy i przyjaźni z Tiną Fae). Na początku, czytając, po prostu niewiele rozumiałam.

Pozytywną stroną tej autobiografii jest fakt, że jest ona upstrzona zabawnymi anegdotami autorki, mini-poradnikami i strumieniami myśli, które sprawiają, że nawet niezorientowany czytelnik uśmiechnie się pod nosem i nie porzuci lektury.

Generalnie, ciekawa autobiografia, ale poleciłabym ją sprzede wszystkim fanom Amy.

Lubię czytać książki, które są zbiorami esejów mówiącymi o poważnych sprawach, o codziennych sprawach, prostym językiem, w zabawny sposób, porażający logiką i racją. Fajna jest ta Amy.

Nie każdy życiorys jest życiorysem na książkę. Chociaż przy odpowiednim talencie literackim może każdy mógłby być. Tej książki niestety nie dokończyłam.

Naprawdę nie spodziewałam się, że dam tak niską ocenę. Zdecydowanie wolę oglądać/słuchać Amy niż czytać. Trochę nudne, niestety.

• Po angielsku
  • In English
  • Audiobooki
  • 2015
  • 2015

Dodaj cytat z książki Yes please