Przeciw rozpaczy. O tragicznej wizji świata i sposobach jej przezwyciężania

Okładka książki Przeciw rozpaczy. O tragicznej wizji świata i sposobach jej przezwyciężania Wojciech Załuski
Wojciech Załuski Wydawnictwo: Copernicus Center Press filozofia, etyka
filozofia, etyka
Copernicus Center Press
2014-04-14
2014-04-14

Bardzo ciekawa filozoficzna książka na temat historycznych sposobów na radzenie sobie z napięciem wynikającym z tragiczności życia (konfrontacji tego co w życiu piękne z tym co nieuniknione - chorobą, śmiercią i samotnością). Autor dokonuje ciekawego przeglądu koncepcji filozoficznych (homerycka Grecja, epikureizm, stoicyzm, filozofia Nietzschego, egzystencjaliści, buddyzm oraz chrześcijaństwo) i opowiada jak radzono sobie z tragiczną wizją świata.
Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem więc nawet dla filozoficznego laika nie będzie pozycją zaporową.
Jedyną wadę jaką znajduję to fakt, że jedynie chrześcijaństwo nie jest poddane krytyce i okazuje się być jedynym, słusznym wyjściem z tragizmu ludzkiego losu, ale rozumiem że to przekonanie autora, który chciał się nim podzielić z czytelnikiem.

Polecam - nie tylko dla filozofów.

Wyjściowym punktem książki jest zjawisko tragiczności życia. Autor wyjaśnia na czym ono polega - ulotność, zmienność życia, świadomość śmiertelności oraz poczucie, że życie może być piękne lecz świat nie sprzyja realizacji tej wizji. Dalej opisuje systemy filozoficzne, które próbowały uporać się z tym problemem. Jest to bardzo ciekawe przedstawienie różnych podejść do tematu, na przestrzeni wieków. Autor nie tylko opisuje owe systemy, ale i wskazuje ich błędy.
Niestety, żaden z tych systemów nie radzi sobie z zadaniem. Autor wyraźnie przychyla się do chrześcijaństwa, jako najlepszej odpowiedzi na tragiczność życia. Dla mnie jednak rozdział o chrześcijaństwie jest najbardziej mętny i nieprzekonujący.
Niemniej jednak książkę na pewno warto przeczytać, dla samej wiedzy, jak i po to, aby wiedzieć, czego już próbowano i co się nie sprawdziło. Zaoszczędzimy sobie czasu we własnych poszukiwaniach:).

• Filozofia
  • Do kupienia