Architektur des 20. Jahrhunderts
9788389192073
historyczna

Polskojęzyczne tłumaczenie książki - kompendium poświęconej architekturze współczesnej XX wieku. Ta publikacja złożona z 31 rozdziałów to przegląd najważniejszych kierunków, stylów oraz nowatorskich tendencji, począwszy od budownictwa końca XIX wieku, po najnowsze zjawiska charakterystyczne dla architektry początku XX w. Niniejsze, najnowsze wydanie książki poszerzono o dwa rozdziały, poświęcone zarówno zjawiskom w architekturze przełomu XIX i XX wieku, nurtowi narodowego socjalizmu oraz futurystycznym koncepcjom z lat 60. Architekturę XX wieku wyróżnia wyjątkowa różnorodność. Z jednej strony poszukuje ona odmiennych rozwązań, które stają się odpowiedzią na aktualne problemy społeczne, zapotrzebowania stawiane przez rozwój handlu, komercji i przemysłu, ale również potrzeby czysto estetyczne i artystyczne. Z drugiej - obok siebie występują tak zróżnicowane tendencje, jak: puryzm, eksperesjonizm, modernizm, historyzm i monumentalizm. Niewątpliwym walorem tej poczytnej, praktycznej książki jest bogacwo najwyższej jakości zdjęć. Obok prac współczesnych, profesjonalnych fotografików architektury wykorzystano w niej oryginalną, trudno dostępną dokumentację z archiwów rozproszonych po całym świecie. Rezultat jest imponujący: 600 fotografii oraz 230 rysunków, szkiców, planów wnęrz oraz fasad budynków. Książkę zamykają obszerne, urozmaicone portretowymi zdjęciami noty biograficzne ukazujące sylwetki najwybitniejszych architektów opisywanego okresu oraz indeks nazwisk. 608 stron kolorowe oraz czarno-białe zdjęcia tekst w jęz.: pol.

źródło opisu: http://www.tmc.com.pl/architektura-xx-wieku-pl.html

źródło okładki: http://www.tmc.com.pl/architektura-xx-wieku-pl.html