Wokół pogromu kieleckiego t. 1

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Tom składa się z dwóch części. Pierwszą wypełniają cztery artykuły wybitnych znawców najnowszych dziejów Polski, pozwalające głębiej wniknąć w podłoże i konsekwencje pogromu kieleckiego w lipcu 1946 r. Tekst otwierający porusza trudny temat stosunków między Polakami a Żydami w latach 1944–1946. Dwa kolejne artykuły to próby rozprawienia się z propagowanymi przez komunistów tezami – oskarżeniami podziemia o inspirowanie pogromu oraz zarzutami o bierność hierarchów katolickich w obliczu przemocy wobec Żydów. Podsumowaniem jest syntetyczne przedstawienie sporów, dyskusji i manipulacji, jakie od początku towarzyszyły pogromowi kieleckiemu. Drugą część książki wypełniają dokumenty zebrane w toku śledztwa prowadzonego przez IPN, przede wszystkim zeznania świadków.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/33734

Bauero | 2014-04-02