Spacerem po Amsterdamie

2014-03-19
2014-03-19
Barbara Kocowska
Amsterdam

Aktywnie wertowana pozycja przed bliskim wyjazdem do Amsterdamu. Oczywiście pozycja nie jest ponadczasowa - przewodnik jest bardzo realnie zanurzony w realiach Amsterdamu tu i teraz. Jest to pozycja z marca 2014. Razi mnie brak spolszczeń nazw i używanie holenderskiego gdzie się da = niezbyt dostosowane tłumaczenie na użytek polskiego czytelnika. Trudno odnaleźć konkretne miejsce wg spisu treści. NG ma kilka starszych przewodników - spacerowników, które zostały o wiele lepiej przemyślane. Plusem dla mnie jest wiele ciekawostek, na które nie natknęłam się w innych spacerownikach (sklep ze szczoteczkami do zębów, sklepy designerskie, punkty widokowe). Plus należy się za mały format. Moim zdaniem dość dobra pozycja dodatkowa. Bo dla mnie jednak klasą i wyznacznikiem w świecie przewodników są te z serii Wiedzy i Życia.

"Spacerem po Amsterdamie" to kolejny przewodnik z tej serii. Muszę przyznać, że jest to mój już czwarty taki przeczytany przewodnik i naprawdę czyta mi się je lepiej niż inne, większe, obszerniejsze przewodniki po danym mieście.
Tutaj mamy podane wszystko czego potrzebuje każdy turysta, podane jak na talerzu. Potrzebujesz wiedzieć w jakim hotelu najlepiej jest się zatrzymać i gdzie można dobrze zjeść obiad? Nie ma problemu, zajrzyj tylko do działu "Wskazówki dla podróżnych" i poprzeglądaj strony w środku, a znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Wydaję mi się, że najlepszym, co posiada ten przewodnik to trasy wycieczek po mieście i dla tych, którzy są tylko na jeden dzień w mieście (lub na dwa) oraz dla tych, którzy w Amsterdamie zatrzymają się na nieco dłużej. Moim zdaniem, trasy te zawierają najważniejsze atrakcje miasta i są świetnie opisane. Każdy zabytek, miejsce warte obejrzenia jest potem zwięźle, ale wyczerpująco opisane(więcej dowiemy się na miejscu ;)). W dodatku do wszystkiego dołączone są zdjęcia, więc możemy sobie też pooglądać jak wygląda dana atrakcja.

W środku znajdziemy również mapki miasta oraz poszczególnych dzielnic, które są szczegółowo opisane. Po boku znajdziemy różne podpowiedzi np. miejscowych, spis polecanych lokali (a propo szukania lokalu, gdzie można dobrze zjeść). Kiedy wspomniane jest w dziale jakieś muzeum, na dole znajdziemy wypisane od kiedy do kiedy jest otwarte i ile kosztuje wejście. Znajdziemy tu również różne ciekawostki, o których wiele z nas nawet nie wiedziało.
Przydatne informacje, które cieszą turystów. Naprawdę, moim zdaniem w tym małym przewodniczku zawarte są najważniejsze rzeczy potrzebne każdemu podróżnikowi, który ma zamiar wybrać się do Amsterdamu. Miasto zachęca nas swoimi zabytkami, kulturą i tradycją. Jeśli ktoś potrzebuje dobrego przewodnika, bo ma zamiar pojechać do stolicy Holandii, to sądzę, że ta pozycja będzie idealna.

• Holandia / Amsterdam
  • Do recenzji z wydawnictwa