Wielkie Zimbabwe

Okładka książki Wielkie Zimbabwe Peter Garlake
Okładka książki Wielkie Zimbabwe
Peter Garlake Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Kultury starożytne i cywilizacje pozaeuropejskie historia
historia
Kultury starożytne i cywilizacje pozaeuropejskie
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1982-01-01
1982-01-01
Zimbabwe sztuka Afryki archeologia wykopaliska

Rzetelne opracowanie stanowiące kompilacje najważniejszych raportów oraz opracowań prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenach samego Wielkiego Zimbabwe, jak i obszarów z nim powiązanych. Autor stworzył solidne opracowanie, stanowiące ciekawe kompendium wiedzy zarówno na temat samych ruin, kultury ludów je zamieszkujących, a także podejmowanych na tym terenie działań archeologicznych. Przedstawił on ponadto rzetelne argumenty optujące za lokalnym pochodzeniem budowniczych omawianej osady (co w latach 70. w Rodezji nie było zbyt lekką do przyjęcia teorią). Zestawienie wniosków archeologicznych jest w większości przekonujące, oczywiście są fragmenty, w których właściwie każda interpretacja może być prawdziwa, w szczególności dotyczy to elementów kultowych i religijnych, jednak problemy generuje tutaj omawiana materia, a nie sam sposób opowiadania o niej. Omówienie tematu poprawnie metodologicznie, sprawne i logicznie poprowadzone.

Szkoda że autor jedynie postulował zbadanie tradycji ustnej odnośnie ruin, nie przeprowadzając w tym temacie żadnych badań, choć zdaje się, że ówczesna sytuacja polityczna znacznie utrudniała, a może nawet uniemożliwiała przeprowadzenie tego typu działań. Opracowanie jest bogato ilustrowane, choć zdjęcia będą dla dzisiejszego czytelnika w stanowczo zbyt małej rozdzielczości, wszystkie czarno-białe. Nie wiem czy to kwestia wydania polskiego (moje jest z 1982 roku),czy opracowania u źródła, niemniej z powodu daty wydania trudno być tutaj szczególnie czepliwym.

Jedynym elementem, który został moim zdaniem stanowczo niedopracowany są mapy. Są one zwyczajnie nieczytelne. Autor powołuje się na różne tereny oraz krainy geograficzne, które bez jakiejkolwiek wizualizacji nic czytelnikowi nie mówią, ani niczego nie prezentują. Szkoda, bo umieszczenie tych pustych nazw nawet w przybliżonym kontekście sytuacyjnym, pozwalającym oszacować dzielące je odległości, znacząco pomógłby w zrozumieniu zarówno dziejów opisywanych ludów/terenów, jak i logiczności wywodu autora.

Reasumując ciekawa pozycja o ciekawym miejscu, stanowiąca rzetelną analizę materiału archeologicznego, z okazyjnymi wstawkami odnośnie tradycji ustnej. Myślę, że każdy kto znalazł tę książkę wie, czy chce ją przeczytać czy nie, dlatego nie będę wskazywać dla kogo jest ona przeznaczona.

• Kultury Poza - śródziemnomorskie
  • Afryka\literatura afrykańska