Kotlina Chodelska we wcześniejszym średniowieczu. Studium archeologiczno-osadnicze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historia

Niezwykłym świadectwem naszej dawnej, słowiańskiej przeszłości są grodziska wczesnośredniowieczne. W książce podsumowano wstępnie wyniki badań archeologicznych prowadzonych na grodziskach i osadach z okresu plemiennego w Kotlinie Chodelskiej. Jej mieszkańcy przez kilka stuleci (VIII-X w.) budowali tutaj swoje domostwa, uprawiali ziemię, hodowali bydła, wykonywali niezbędne przedmioty codziennego użytku, wznosili wały grodów dla obrony własnej i zajmowanego terytorium opolnego. Wisłą, na której były liczne przeprawy, podróżowali na północ i południe, a jej dopływami do sąsiednich plemiennych skupień osadniczych. Spalone wały grodzisk w Chodliku, Podgórzu, Żmijowiskach i Kłodnicy są świadectwem niepokojów u schyłku okresu plemiennego. Po ich zniszczeniu nadwiślna część Kotliny została opuszczona, a porośnięte trawą pozostałości grodzisk przetrwały do naszych czasów. Zachowajmy je do następnych pokoleń, chrońmy przed zniszczeniem autentyczne źródła do poznania życia naszych przodków sprzed tysiąca lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2004

Homo_Mediaevalis | 2014-06-24