Szczypta naszej nadziei

Książka zawiera rzetelne informacje o leczeniu substytucyjnym- metadonem,ale także wyjaśnia czytelnikowi grono innych czynników i zjawisk życia narkomańskiego min.porusza kwestie osób uzależnionych będących rodzicami czy też wpływ środków psychoaktywnych na zjawisko samobójstwa. A także, dlaczego człowiek w ogóle bierze narkotyki? czy mają wpływ na to geny lub mózg danej jednostki?.Bardzo fajnie ukazany został też wysiłek jaki podjęli w rozwój programów metadonowych nie tylko terapeuci czy lekarze, ale także sami pacjenci- ich czynny udział w programach np Methwork czy też przedstawiony w formie wywiadów, wypowiedzi, co z pewnością czyni książkę barwniejszą i nadaje realnego znaczenia w/w zjawisku,jakim jest leczenie metadonem i życie osób uzależnionych,często zakażonych wirusami HCV i HIV nierzadko borykających się z rożnymi trudami dnia codziennego.Warto przeczytać i mieć świadomość czym w ogóle jest metadon, a co ważniejsze uświadomić sobie że, człowiek określany w społeczeństwie potocznie mianem "ćpuna", który znalazł się w takiej sytuacji z własnej winy-nic bardziej mylnego(ale, tak właśnie piętnuje osoby z problemami narkotykowymi społeczeństwo),że taki właśnie człowiek również zasługuje na wsparcie i zrozumienie, a jeśli wskaże mu się odpowiednią ścieżkę, to potrafi dać z siebie więcej, niż nie jeden " porządny" obywatel, więc nie skreślaj i nie stygmatyzuj tylko poznaj, a dopiero później(jeśli musisz)oceniaj...Reasumując pozycja niewątpliwie ciekawa, lecz nie łatwa w odbiorze, momentami można się pogubić w śród naukowych terminologii i tabel,mimo że mają one zobrazować pojęcie problemu np w skali procentowej, to mogą wybić skutecznie czytelnika z rytmu lektury, jednakże nie jest to powieść, tylko literatura naukowa więc nie ma co kwestionować tego typu zapisów.Tak czy inaczej uważam że,warto zapoznać się z tą książką. Serdecznie polecam!

Dodaj cytat z książki Szczypta naszej nadziei