Teorie elit a systemy polityczne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauki Polityczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
polityka
Cavalcanti

Książka zawiera - w nowatorskim ujęciu - najważniejsze teorie elit oraz możliwości zastosowania teorii elit do analizy wybranych systemów politycznych. Autor dokonuje nowej klasyfikacji teorii elit, przyjmując jako główne kryterium pojęcia grupy i zbioru społecznego. W 1. części charakteryzuje teorie wcześniejsze (Gaetano Mosca, Vilfredo Pareto, Charles W. Mills), które określały elitę jako zorganizowaną, spójną grupę panującą nad biernymi masami. W dalszych rozdziałach analizuje poglądy nowsze, które eksponują czynnik rywalizacji w obrębie zbioru elit (Harold D. Lasswell, Karl Mannheim, Suzanne Keller). Wybrane aplikacje teorii elit ukazują systemy preindustrialne, totalitarne, system demokratyczny (Wielka Brytania, USA) oraz elity w Polsce i Rosji w okresie transformacji ustrojowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2007

źródło okładki: www.press.amu.edu.pl

Kompletne studium teorii elit, bardzo dobra książka, jedynym mankamentem jest niezbyt przystępny język.

Tost55 | 2018-07-05
| 2017-10-06
Teodor | 2018-12-04
andy123 | 2018-08-21
lidzianek | 2015-11-07
Na półkach: Chcę przeczytać, Przed C.
Mateusz | 2015-09-28