Materiały do monografii Wisły. Od wsi do uzdrowiska. Dziedzictwo architektoniczne Wisły.

Okładka książki Materiały do monografii Wisły. Od wsi do uzdrowiska. Dziedzictwo architektoniczne Wisły.
Dominik Konarzewski Wydawnictwo: Galeria Na Gojach turystyka, mapy, atlasy
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo:
Galeria Na Gojach
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360551233
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
492

Na półkach:

Potężna dawka wiedzy. Często przyjeżdżam do Wisły i czułem potrzebę lepszego zrozumienia tutejszej architektury--dostrzeżenia "serca miasta", a nie tylko gór. Główna część książki, napisana przez Dominika Konarzewskiego spełniła moje oczekiwania, a nawet je przerosła. Nie tylko dowiedziałem się jak powstał styl wiślańskich willi drewnianych i czym różnił się od zakopiańskiego (skąd czerpał m.in. motyw słoneczka--ale wiślańskie już były arkadowe podmurówki, istebniańskie kozóbki czy czasem płaskie obłożenie szczytów pionowymi deskami; wszystko zawsze otoczone dachami półszczytowymi), ale przede wszystkim autor zwrócił moją uwagę na... obrzydliwy--jak zawsze uważałem--modernizm. Ten styl jest pasją autora. Autor pokazuje więc jakie były dzieje Wisły po jej odkryciu przez B. Hoffa i budowaniu pierwszych willi (tych pięknych, drewnianych). Otóż rozgłos i dostępność dla Polaków Wisła zdobyła w XX-leciu międzywojennym, kiedy przestała być kurortem pohabsburskim (austriackim). Śląsk włożył wiele wysiłku w "stworzenie" spójnego stylistycznie, nowoczesnego uzdrowiska, które z racji trendów obecnych w tamtych czasach zostało pomyślane w stylu modernistycznym. Nie można wówczas było postawić w Wiśle willi, która "szpeciłaby" miasto stylem odstającym od reszty bo nie dostałoby się na to pozwolenia. Autonomiczny Śląsk w promocji Wisły nie wahał się nawet wystawić modernistycznego pałacu dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
Pasja, z jaką DK opisuje poziome pasy okien, metalowe balustrady, tarasy dachowe, białe gładkie tynki czy kamienne podmurówki modernistycznych budowli sprawiła, że widząc modernistyczną willę Ładę, którą oblicowano czerwoną "klinkierką"--poczułem pewien smutek.

Potężna dawka wiedzy. Często przyjeżdżam do Wisły i czułem potrzebę lepszego zrozumienia tutejszej architektury--dostrzeżenia "serca miasta", a nie tylko gór. Główna część książki, napisana przez Dominika Konarzewskiego spełniła moje oczekiwania, a nawet je przerosła. Nie tylko dowiedziałem się jak powstał styl wiślańskich willi drewnianych i czym różnił się od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także