Mózg i maszyny

Tłumaczenie: Leon Grobelski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prognozy XXI Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Future of Mind-Makers
neuropsychologia
popularnonaukowa
Krzysztof_g

Książka opowiada o szansach realizacji celu, który dotychczas był jedynie tematem powieści fantastycznonaukowych: skonstruowaniu myślących maszyn, postrzegających, rozumujących i podejmujących decyzje podobnie jak człowiek. Jej autor, Richard Gregory, znakomity neuropsycholog z uniwersytetu w Bristolu, wydaje się nie mieć najmniejszych wątpliwości - jest przekonany, że maszyny takie będą stałym składnikiem naszego życia być może już za kilkadziesiąt lat. Skonstruowanie ich uważa jednak za niezmiernie trudne zadanie. By uzmysłowić czytelnikom stopień jego złożoności, przedstawia jeden tylko problem wciąż czekający na rozwiązanie - pytanie o zagadkę ludzkiej świadomości. Choć ma ona z pewnością podstawy w materialnych procesach zachodzących w mózgu, nie umiemy ani jej zdefiniować, ani rozpoznać u innych. Czy będą ją posiadały myślące maszyny? I czy stanie się to za naszym udziałem?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Krzysztof_g | 2013-08-18

Mała książeczka do przeczytania w 2 godziny. Nie oczekujcie po niej zbyt wiele, ale jeśli komuś wpadnie w ręce - jej przeczytanie nie będzie czasem straconym.