Umysł szeroko otwarty

8360207100
mózg neuropsychologia
popularnonaukowa
ravenstag

To rodzaj reportażu na temat pracy ludzkiego mózgu. Osobista narracja nadaje książce nieco sensacyjny charakter, choć jej treść oparta jest o ścisłe, naukowe podstawy. Steven Johnson zabiera nas w fascynującą podróż do korzeni ludzkiej osobowości, obserwując działanie... własnej głowy. Polemizuje z rozpowszechnionym już od stu lat poglądem, że najlepszą drogą do poznania samego siebie jest wizyta u psychoanalityka. Zdaniem autora, lepiej jest zrozumieć mechanizmy funkcjonowania mózgu, jego budowę, biochemię i powiązania z innymi strukturami ciała – to znacznie prędzej da odpowiedź na miliony pytań, dotyczących samoświadomości. Może w ten sposób znajdziemy wreszcie receptę na szczęście?

Dla dobra ludzkości, Steven Johnson poddaje się wielu nieprzyjemnym testom. Bada fale elektryczne własnego mózgu i uczy się zmieniać ich bieg siłą woli, śledzi zapisy aktywności poczucia humoru i rozpaczy, poszukuje genezy swych lęków, atutów, słabości i marzeń. Lektura Umysłu zachęca do refleksji nad konstrukcją człowieka i całego świata, a jednocześnie uświadamia fakt, że współczesna wiedza o mózgu jest adresowana bezpośrednio do nas – bo tak łatwo wykorzystać ją teraz na własny użytek. Żyć lepiej nie tylko ze sobą, ale nauczyć się lepiej i szybciej „czytać” tych, na których nam zależy.

źródło opisu: Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Negator | 2015-12-06

Bardzo interesująca książka. Zwłaszcza zagadnienie poczucia humoru. Napisana lekkim językiem o nielekkiej tematyce.

| 2011-08-23
Przeczytana: październik 2007

Ciekawa i wciągająca. Spośród innych o podobnej tematyce książkę tę wyróżnia bezkompromisowość, z jaką Johnson rozprawia się z dominującym przez 100 lat freudyzmem. A nie każdy autor się na to zdobędzie, gdyż, jak wiemy, Sigmund Freud był handlowego wyznania i większość amerykańskich psychoanalityków, wyciągających grubą kasę od naiwnych pacjentów, również jest. A dlaczego teoria Freuda się rypła? Zapraszam do naprawdę pasjonującej lektury!

ravenstag | 2011-01-31
Na półkach: Cele polowań, Przeczytane

Porywająca książka! Zarówno dla pasjonatów jak i czytelników kompletnie "zielonych" w temacie.

justine815 | 2011-04-01
Przeczytana: maj 2008

Książka zabiera nas w fascynującą podróż do korzeni ludzkiej osobowości.Polecam.

Nioy | 2016-09-18
Monika | 2016-05-28