List otwarty do Europejczyków

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Lettre ouverte aux Européens
DIENEKES

Zmarły w 1985 roku Denis de Rougemont to postać trudna do sklasyfikowania: z pochodzenia Szwajcar – homo Europeanus – z przekonania; myśliciel, filozof związany z personalizmem – uczeń Maritaina, eseista i współzałożyciel pisma „Esprit”. Aktywny działacz i płodny autor, znany w Polsce z książek Miłość a świat kultury zachodniej (Pax 1969), Odział diabła (1993) oraz fragmentów drukowanych w „Literaturze na świecie”, od lat trzydziestych XX wieku baczny obserwator życia umysłowego i politycznego Europy.

Z tych zainteresowań wyrasta powstały w 1970 roku – w naszym wydaniu zaopatrzony wstępem Marcina Króla – List otwarty… Formułuje on ideę zbudowanej na podstawach moralnych jedności Europy, ukształtowanej w wielowiekowym przenikaniu się wpływów greckich, łacińskich, judeo-chrześcijańskich, germańskich, słowiańskich. Zdaniem autora jedność ta jest nie tyle postulatem co faktem. W strukturze politycznej odpowiada jej federalizm oparty na historycznych regionach: forma wyrażająca w pełni – w przeciwieństwie do państwa narodowego – ideał „obywatelskości” europejskiej, pozwalający połączyć patriotyzm narodowy z europejskim. Mimo że w ciągu ćwierćwiecza dzielącego nas od powstania tej książki tak bardzo zmienił się polityczny i społeczny wizerunek Europy, przemyślenia de Rougemonta nie straciły nic ze swej inspirującej siły.

źródło opisu: http://owvolumen.pl/list-otwarty-do-europejczykow/

źródło okładki: http://owvolumen.pl/list-otwarty-do-europejczykow/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!