Zgłosuj na książki roku 2017

Cisza. Esencja naszego umysłu.

Wydawnictwo: Kos
Psychologia, umysł, cisza
Ewik

Nasze życie jest lustrem,odbijającym obraz wewnętrznego świata. Jeżeli chcę życie odmienić,muszę wyjść z ograniczeń własnych wyobrażeń, iluzji i lęków. Uleganie iluzji nie jest sprawą poglądów. Problem tkwi w budowaniu poglądów na iluzjach. Książka odsłania wielobarwność ludzkiej natury. Jest podręcznikiem człowieka poszukującego. Przedstawione wartości wskazują na uniwersalną Prawdę opartą...

Uleganie iluzji nie jest sprawą poglądów.
Problem tkwi w budowaniu poglądów na iluzjach.

Książka odsłania wielobarwność ludzkiej natury. Jest podręcznikiem człowieka poszukującego. Przedstawione wartości wskazują na uniwersalną Prawdę opartą na zwykłym zdrowym rozsądku. Przedstawioną tu drogę rozwoju można określić jako duchowość psychologiczną. Książka składa się z trzech różnych części, skupionych wokół tych samych, stale pogłębianych myśli. Część trzecia wzbogacona jest o ćwiczenia medytacyjne.

źródło opisu: http://www.kos.com.pl/cisza_esencja_naszego_umyslu_klein_ryszard.html

źródło okładki: http://www.kos.com.pl/cisza_esencja_naszego_umyslu_klein_ryszard.html

Książka, która budzi do refleksji i zastanowienia nad sobą i światem. Zaskakująco świeża, nie odnosi się wrażenia, że gdzieś już to było. Bardzo przemyślana. Podzielona na część egzystencjalną, psychologiczną i transcendentalną. Autor czerpie z religii chrześcijańskiej i z buddyzmu. Odwołuje się często do A. de Mello. Na końcu zamieszczono wiele medytacji. Ciekawa i wciągająca zachęta do uważnego życia polskiego! autora. Polecam
ps. Podobno otrzymała nagrodę za najlepszą książkę w kategorii Rozwój osobisty.

Książka trudna do oceny.

1. Można odnieść wrażenie, że autor oparł książkę na trzech autorach: Helen Palmer, Anthonym de Mello i Osho.
2. Niewierzący mogą ją uznać za heretycką.
3. Techniki medytacyjne w dużej mierze oparte na chrześcijańskiej koncepcji.
4. Pierwszą część można pominąć - nie wnosi zbyt wiele, bardziej przypomina bełkot.
5. Autor często się powtarza.
6. Enneagram streszcza dość porządnie, jednakże jego interpretacje proszą się o krytykę.
7. Część dotycząca medytacji jest dość dobrze napisana.
8. Książka mogłaby być 3-4 razy krótsza, bo wymaga odsączenia "natchnionych" wizji autora.

Posumowując - przeczytać można, ale zachowując chłodny umysł obserwatora.

Piotr Oleś | 2014-12-25
Przeczytana: luty 2013

Książka Ryszarda Kleina zmieniła postrzeganie moje i moich przyjaciół.

tropic_cancer | 2015-10-10
Serendipity | 2015-02-11