Listy (1893-1896)

Seria: Pisma zebrane
Wydawnictwo: Czytelnik
Miśka

Dwa tomy korespondencji rozpoczynają nowa, szóstą serię Pism zebranych Żeromskiego. Wydania listów autora Popiołów" przygotowywali od kilkudziesięciu lat Wacław Borowy, Stanisław Pigoń i Jerzy Kądziela, nie doszło jednak do opublikowania pełnego zbioru, według ostatnich ustaleń liczącego ponad tysiąc listów. W dwóch pierwszych tomach korespondencji szczególne miejsce zajmują dwa zespoły listów: do Oktawii z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczowej, najpierw narzeczonej, a potem pierwszej żony pisarza, a także zbiór dotyczący pracy Żeromskiego w bibliotece Polskiego Muzeum Narodowego w Rapperswilu w Szwajcarii (1892-1896). Zachowane listy Żeromskiego przedstawiono w porzadku chronologicznym; każdy tekst opatrzony jest metryczką informującą o miejscu przechowania autografu, a w przypadku listów drukowanych poprzednio – także bibliograficzną lokalizacji publikacji.

W edycji umieszczono też przypisy, zawierające informacje niezbędne dla zrozumienia wykładanych w listach spraw.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=24

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=24