Okładka książki Tajemnica Maryi. Życie Matki Bożej w niezwykłych objawieniach mistyków i świętych François-Michel Debroise, René Laurentin
François-Michel DebroiseRené Laurentin Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2012-01-01
2012-01-01
Barbara Amarowicz
religia Maryja objawienia

Ksiądz Rene Laurentin i świecki specjalista Francois-Michel Debroise poświęcili cztery lata na drobiazgową analizę objawień dotyczących 77 wydarzeń z życia Maryi. Oparli się m.in. na przekazach czterech uznanych mistyczek: Marii z Argendy, Anny Katarzyny Emmerich, Marii Valtorty oraz Consuelp. Ich wnioski przynoszą zaskakującą wiedzę o losach Matki Bożej. Pozwalają czytelnikowi zajrzeć za zasłonę Wielkiej Tajemnicy.

Rodzice przyszłej Matki Bożej długo pozostawali bezdzietni, co było powodem drwin i pogardy w ich otoczeniu. Jednak pewnego dnia anioł poinformował ich, że oczekują maleństwa... Mistyczki zgodnie twierdzą, iż mimo swego wieku św. Anna nie miała problemu z ciążą i porodem, który był wolny od cierpień, jakich zazwyczaj odczuwają inne matki. Św. Joachim i jego żona nadal córeczce imię Maryja i ofiarowali ją Bogu.W wieku trzech lat dziewczynka została oddana do świątyni, gdzie przyjęli ją Symeon oraz prorokini Anna. Przez 10 lat pobierała tam nauki, wytwarzała gobeliny i szaty liturgiczne oraz dbała o świątynię.

Gdy Maryja dojrzewa kapłani decydują, że nie może dłużej pozostawać w tym miejscu i powinna wyjść za mąż mimo złożonego przez nią ślubu czystości. Wizjonerki wspominają,iż pochodziła ona podobnie jak św. Józef z rodu Dawida. Kapłani zbierają na placu wszystkich wolnych mężczyzn o odpowiednim pochodzeniu. Natomiast arcykapłan ogłasza test, który ma wyłonić jej przyszłego małżonka. Każdy z mężczyzn miał przełamać przyniesiony z domu kij lub gałązkę i tylko w przypadku cieśli, wyrosły z niej listki i pojawiły się kwiaty.

Później następują zaręczyny, w momencie których Maryja ma około 14 lat, a Józef 30. Po upływie roku odbywają się ich zaślubiny. Mistyczki wspominają również, że św. Józef podobnie jak jego małżonka złożył ślub czystości. Następnie Maryja odwiedza swą brzemienną krewną - św. Elżbietę. Wszystkie wizjonerki są zgodne, iż w tej podróży towarzyszył jej małżonek.

Po pewnym czasie św. Józef odkrywa, że żona jest przy nadziei. Budzą się w nim wątpliwości, które we śnie rozwiewa anioł. Następnie małżonek przeprasza Maryję za swe niedowiarstwo i zamieszkują razem. Gdy Maryja jest już w zaawansowanej ciąży wychodzi edykt cesarski o spisie powszechnym. Małżonkowie wyruszają więc do Betlejem...

Niezwykle interesujące są opisy narodzin Jezusa, który według mistyczek w białym świetle pojawił się w kochających ramionach swej matki. Uświęcając i błogosławiąc ją jako Matkę Bożą i jednocześnie Najświętszą Dziewicę. Następnie przybywają pasterze i mędrcy ze Wschodu. Później rodzice ofiarowują Dzieciątko w świątyni, a w nocy św. Józefa ostrzega przed rzezią niewiniątek zaplanowaną przez okrutnego Heroda anioł. Święta Rodzina uchodzi do Egiptu, gdzie w spokoju żyją przez kilka lat.

Wizjonerki wspominają, iż św. Józef umiera po kilku latach choroby na krótko przed rozpoczęciem działalności publicznej przez Jezusa. Miał wówczas między 60 a 65 lat, a Maryja od 41 do 45 lat. Prz łożu śmierci towarzyszą mu bliscy: żona i syn. Po jego śmierci owijają ciało w płótno i składają do grobu.

Mistyczki szczegółowo opisują Niedzielę Palmową i Ostatnią Niedzielę, w trakcie której Jezus udzielił Komunii również Swej Matce. Wizjonerki wspominają też o niezwykłym opanowaniu Matki Bożej w czasie Drogi Krzyżowej, mimo Jej ogromnego cierpienia. Pod krzyżem stoi Ona razem z św. Janem oraz świętymi kobietami. Mistyczki szczegółowo opisują przybicie do krzyża i śmierć Jezusa. Później zdjęto Go i położono w ramiona Matki Bożej. Później zawinięto Go w całun i złożono do grobu.

Według mistyczek Maryja stała się I świadkiem Zmartwychwstania. Jej Syn ukazał się Jej, aby podziękować za życie, miłość, opiekę i wsparcie.

Później zgodnie z testamentem Jezusa Matka Boża przebywała w domu św. Jana w Efezie. Przybyła do Jerozolimy na prośbę św. Piotra, aby pomóc w rozstrzygnięciu sporów między pierwszymi chrześcijanami. Po kilkunastu latach po tych wydarzeniach Maryja umiera w Jerozolimie otoczona apostołami. Natomiast zgodnie z tradycją 15 sierpnia ma miejsce jej Wskrzeszenie, Wniebowzięcie i Ukoronowanie.

Żywoty Maryi wykazują wiele zbieżności oraz wierność Ewangeliom. Spisane przez mistyczki objawienia są pokrzepiające i budujące dla wierzących. Jednocześnie pozwalają poznać szczegóły z życia Matki Bożej, o których Biblia nie wspomina.
Podsumowując książka ta sprzyja pogłębieniu wiary poprzez bliższe zapoznanie się z Matką Zbawiciela. Gorąco zachęcam do jej lektury!

• Chrześcijanstwo
  • Religijne