Prawo
rosmene

Rozważania zawarte w tej książce sytuują się wokół modelu praktyki prawniczej nawiązującego do koncepcji juryscentryzmu autorstwa prof. Artura Kozaka. Koncepcja ta należy do najciekawszych i najbardziej oryginalnych nurtów poruszanych w ostatnich latach w polskiej teorii i filozofii prawa. Z tego punktu widzenia trudno jest przecenić wartość niniejszej książki, stanowi ona bowiem wyraz postulowanej od wielu lat integracji teorii prawa z dogmatykami prawniczymi, a ponadto może być źródłem inspiracji dla stosowania prawa przez praktyków.
(z recenzji prof. Bartosza Wojciechowskiego)

Tytuł niniejszego tomu – Profesjonalna kultura prawnicza – tylko z pozoru jest pleonazmem. Rzecz jasna, trudno wyobrazić sobie inną praktykę prawniczą, niż mającą profesjonalny charakter. Nie chodzi tu zatem o wskazanie signum specificum jakoś wyodrębnionej części rozważanej praktyki, ale raczej o podkreślenie pewnej szczególnej cechy, która immanentnie tej praktyce przynależy. Cechy o tyle frapującej i wartej uwagi, że prowadzącej do wzajemnie przeciwstawnych konsekwencji.
(z Wprowadzenia)

źródło opisu: www.scholar.com.pl