Niedokończona podróż. Proza Tomasza Kajetana Węgierskiego. Studia i przekroje

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Amused

"Niedokończona podróż" to pierwsza w polskim piśmiennictwie naukowym monografia prozy Tomasza Kajetana Węgierskiego. Twórczość ta, pozostająca w cieniu poezji autora "Organów" i traktowana dotąd głównie jako źródło informacji biograficznych, zasługuje z wielu względów na uwagę. Paweł Kaczyński przedstawia drobne formy prozatorskie, a przede wszystkim listy i dzienniki Węgierskiego na szerokim tle kultury Oświecenia, uwzględniając nie tylko ich kontekst literacki, ale również obyczajowy i historyczny. Tak potraktowana twórczość Węgierskiego okazuje się zarówno dokumentem epoki, jak i zapisem dynamicznej osobowości artysty i człowieka - nieodrodnego syna swoich czasów, a zarazem indywidualisty poszukującego odpowiedzi na dręczące go pytania egzystencjalne. "Niedokończona podróż" poszerza naszą wiedzę o epoce Oświecenia, skłania do rewizji wielu stereotypowych wyobrażeń o niej i jej problemach.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!