Prawo do wody w perspektywie politycznej, gospodarczej i społecznej

Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk
Wydawnictwo: Polska Akcja Humanitarna
Siwann

ONZ uznała prawo do czystej wody za podstawowe prawo człowieka. Jednym z głównych problemów współczesności pozostaje jednak to, jak się owo uniwersalne prawo rozumie, przeżywa na co dzień, jak się je negocjuje i jak o nie walczy. Ta książka pokazuje, jakie formy przybiera domaganie się prawa do wody w zależności od historycznego i geograficznego kontekstu, obowiązującego systemu rządów czy nasilenia walk politycznych i społecznych. Autorzy podkreślają wiążące się z problemem wody wyzwania i możliwości, które można wykorzystać. Na kartach tej książki zebrano analizy autorstwa naukowców z różnych dziedzin, polityków i działaczy pozarządowych. Pokazują oni, jak w toku walki o prawo do wody argumentacja etyczna przekłada się na możliwe do realizacji roszczenia. Książka opublikowana została w bardzo ważnym momencie debaty nad kształtem i kierunkiem walki o prawo dostępu do czystej wody. Uwzględnia ona szeroki kontekst polityczny, geograficzny i socjoekonomiczny tych zmagań. Stara się podpowiedzieć, jakie mogłoby być znaczenie walki o prawo do wody i i jak można by ją włączyć w ramy szerszych przemian politycznych. Zaprezentowano tu wiele ujęć filozoficznych, prawnych i administracyjnych aspektów problemu walki o prawo do wody. Pokazano, jak tego rodzaju argumenty używane są w konkretnych przypadkach – posłużono się przykładami z Afryki, Azji, Oceanii, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej oraz Unii Europejskiej.

źródło opisu: http://www.pah.org.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie