Flota Polska w latach 1587-1632

Okładka książki Flota Polska w latach 1587-1632 Eugeniusz Koczorowski
Okładka książki Flota Polska w latach 1587-1632
Eugeniusz Koczorowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
historia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1973-01-01
1973-01-01
wojskowość staropolska wojny ze Szwecją

Na półkach: , , , , , , , ,

„Flota polska w latach 1587-1632” to jedna z książek mojego dzieciństwa. Doskonale pamiętam, jak zaczytywałem się w niej będąc uczniem klasy drugiej szkoły podstawowej. Przez następne lata również zdarzało mi się do niej wrócić, a niedawno stwierdziłem, że od ostatniej lektury minęło już na tyle dużo czasu, że czas ponownie zajrzeć do książki Eugeniusza Koczorowskiego. Zgodnie z tytułem tematem pracy są losy polskiej floty w okresie rządów Zygmunta III Wazy. Autor swoją narrację na temat polskich okrętów wojennych wplata w bardzo szeroki kontekst polityczny związany z tak zwaną walką o dominium maris Baltici. W pewien sposób jest to więc historia konfliktu polsko-szwedzkiego ze szczególnym uwzględnieniem działań morskich.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej z nich Autor omawia przyczyny wojen między Polską a Szwecją, a także przedstawia polską flotę od strony jej organizacji, wyszkolenia oraz taktyki. Części druga i trzecia poświęcona jest działaniom zbrojnym (zwłaszcza morskim) wojny inflanckiej (1600-1622) oraz wojny w obronie ujścia Wisły (1626-1629). Najobszerniej omówiona została bitwa pod Oliwą, a dzieje polskiej floty za Zygmunta III kończą się wraz z upadkiem Wismaru, gdzie stacjonowała ona po przekazaniu w ręce habsburskie. Całość kończy podsumowanie zawierające wnioski dotyczące politycznego i militarnego znaczenia walk floty polskiej w latach 1601-1632.

W niniejszej monografii bardzo dużo jest ilustracji, tabel oraz stylizowanych lekko na staropolskie rycin autorstwa samego Eugeniusza Koczorowskiego. Według mnie dobrze nawiązują one do tematyki książki. Podkreślić należy również wykorzystanie bardzo obszernego materiału źródłowego (także w języku szwedzkim) oraz bogatej bibliografii. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że książka została napisana już przeszło czterdzieści lat temu. Myślę, że dla pasjonatów tematyki marynistycznej jest to pozycja absolutnie obowiązkowa. Książka spodoba się też na pewno miłośnikom okresu wielkich wojen XVII wieku, gdyż ujmuje zmagania militarne z mało znanego punktu widzenia.
Tomasz Babnis

• XVII wiek
  • XVI wiek
  • Polska
  • Relikty
  • Historia - Rzeczpospolita Obojga Narodów

Dodaj cytat z książki Flota Polska w latach 1587-1632