Dzieje teatru lalek w Polsce 1944-2000

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Studia o teatrze". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Dzieje teatru lalek w Polsce 1944-2000
lalki, lata czterdzieste, teatr
teatr

Przyzwyczailiśmy się sądzić, że teatr lalek to nic innego jak kukiełki dla dzieci. Podobnie stereotypowo myślimy o innych dyscyplinach, z reguły ich nie znając. Lalkarstwo jest gatunkiem sztuki teatru, mieszczącym w sobie także nurt dziecięcy, ale to przede wszystkim teatr formy. Kształtował się przez kilka tysięcy lat, a w drugiej połowie XX wieku odniósł niebywały sukces także w Polsce,...

dziecięcy, ale to przede wszystkim teatr formy. Kształtował się przez kilka tysięcy lat, a w drugiej połowie XX wieku odniósł niebywały sukces także w Polsce, właśnie z racji akceptowanego i oczekiwanego(w naszej części świata ze względów politycznych) dziecięcego adresata. Ale
podskórnie był wciąż gatunkiem, w którym niezależny artysta mierzy się z formą, nadaje jej kształt, ożywia ją i uśmierca. Dzieje polskiego teatru lalek w powojennej
rzeczywistości to ustawiczne ścieranie się dwóch tendencji: powinności wobec wyznaczonego widza i marzenia o nieskrępowanej twórczej wypowiedzi. Teatr lalek to teatr wielkich scenografów, kompozytorów, reżyserów, a im bliżej naszych czasów – także znakomitych aktorów lalkarzy.

źródło opisu: www.at.edu.pl

źródło okładki: www.at.edu.pl