Nowy Wybór Wierszy

Wydawnictwo: Czytelnik
Tuwim
poezja
Otto

Nowy wybór wierszy Juliana Tuwima z roku 1953, wydany i opracowany przez Spółdzielnie Wydawniczą "Czytelnik".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

goskrzys | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, XX-lecie
Przeczytana: 04 września 2016

Wiersze zebrane, jak mniemam, pod kątem wytycznych właściwych dla okresu wydania książki (1956 rok). Stąd w zbiorze dominują raczej te mniej poetyckie wiersze, sporo jest takich, w których po oczach bije czerwień sztandarów i zachwyt nad pracą "prostego człowieka". Ale jednak nie jest to zbiór aż nadto "ideolo", da się go z przyjemnością przeczytać.

Mnie osobiście najbardziej do gustu trafiają wiersze z czasu poetyki Skamandra, zresztą chyba ten wczesny Tuwim, tryskający młodością i radością życia, a zarazem podszyty pewną dozą melancholii i celnie umiejący skrytykować zastaną rzeczywistość - jest właśnie czytelnikom najbliższy. Dobrze jednak mieć w zanadrzu jakiś tomik współczesny, żeby uzupełnić sobie pominięte w poszczególnych tomikach poezje, uzupełnić brakujące fragmenty dłuższych utworów. Wówczas dopiero ma się pełny obraz talentu Tuwima, rozmiar jego władzy nad słowem, poziom opanowania iście czarodziejskich sztuczek, jeśli chodzi o urabianie językowego...