Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku

Okładka książki Czego nie można kupić za pieniądze.  Moralne granice rynku
Michael Sandel Wydawnictwo: Kurhaus Publishing Seria: Refleksje nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
259 str. 4 godz. 19 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Refleksje
Tytuł oryginału:
What money can't buy
Wydawnictwo:
Kurhaus Publishing
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Data 1. wydania:
2013-04-02
Liczba stron:
259
Czas czytania
4 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363993009
Tłumacz:
Tomasz Sikora, Anna Chromik
Tagi:
Ekonomia pieniądze bogacenie sie rynek kapitalizm etyka biznesu
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , , , ,

DYKTATURA RYNKU
Bardzo ważna i na czasie książka, w której autor bada nowy fenomen urynkowienia różnych aspektów życia. Ostatnio bowiem wszędzie tam gdzie można, wprowadza się cenę, popyt i podaż; ekonomiści zacierają ręce, bo według nich mamy wtedy efektywny rozdział dóbr. Niemniej tryumfalizm rynkowy, oparty na ideologii neoliberalnej doznał silnego uszczerbku w czasie kryzysu 2008. Analiza autora dotyczy raczej moralnych efektów urynkowienia. Podkreśla on dwie negatywne implikacje wprowadzenia rynku w różnych dziedzinach życia; pierwsza to wzrost nierówności: w społeczeństwie w którym wszystko jest na sprzedaż. Po drugie rynek wypiera wartości nierynkowe, co dzieje się ze szkodą dla różnych aspektów życia społecznego. Autor koncentruje się na tej drugiej implikacji urynkowienia. Książka zawiera masę przykładów amerykańskich, ale przydatnych i dla nas. Przykład polski który mi przychodzi na myśl to częściowe urynkowienie usług medycznych: rano lekarz cię przyjmuje w przychodni publicznej i zachwala kurację po południu w przychodni prywatnej. Powszechna praktyka, której chyba każdy doświadczył. A prowadzi rzeczywiście do wzrostu nierówności i do niszczenia pewnych wartości, ale zauważmy, że wszyscy tak do tego stanu rzeczy przywykli, że już się o tym nic nie dyskutuje.
Autor podaje masę przykładów różnych dziedzin życia gdzie wprowadza się rynek, lub postuluje się go wprowadzić, niektóre z nich są wprost niesamowite: polisy ubezpieczeniowe na życie (osoba A. może kupić polisę dla osoby B. i gdy B. umrze, zgarnąć gotówkę), donoszenie ciąży przez indyjską matkę zastępczą (kosztuje ok. 6 tys. dolarów), wynajęcie przestrzeni reklamową na własnym czole lub innej części ciała, rynek dzieci przeznaczonych do adopcji (to tylko propozycja, ale kto wie...) i tak dalej. Autor wspaniale pokazuje jakie negatywne konsekwencje związane są z tymi propozycjami; w wielkim skrócie prowadzą do erozji moralności i niszczenia więzi społecznych.
Przedstawiłem tylko ułamek zagadnień przedstawionych w tej świetnej książce, doskonałej podstawy do dyskusji na tematy społeczne i ekonomiczne. Charakterystyczne, że w naszym kraju przeszła ona praktycznie niezauważona. Uważam że książkę tą winni przeczytać przede wszystkim ekonomiści, choćby po to aby zapoznać się z argumentami filozoficznymi czy etycznymi związanymi ze zjawiskami ekonomicznymi. Ale tak naprawdę jest to rzecz dla każdego.
Książka jest znakomicie napisana, jasno i przejrzyście, czyta się świetnie. Z tym, że ta prostota jest trochę zwodnicza, bo rzecz jest dosyć trudna, wymaga uważnego, wielokrotnego czytania, i przemyślenia argumentów autora (nie ze wszystkimi się zgadzam). Polecam.

DYKTATURA RYNKU
Bardzo ważna i na czasie książka, w której autor bada nowy fenomen urynkowienia różnych aspektów życia. Ostatnio bowiem wszędzie tam gdzie można, wprowadza się cenę, popyt i podaż; ekonomiści zacierają ręce, bo według nich mamy wtedy efektywny rozdział dóbr. Niemniej tryumfalizm rynkowy, oparty na ideologii neoliberalnej doznał silnego uszczerbku w czasie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    310
  • Przeczytane
    133
  • Posiadam
    27
  • Teraz czytam
    5
  • Ekonomia
    3
  • Filozofia
    3
  • 2018
    3
  • Ebooki
    3
  • Ulubione
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Więcej
Michael Sandel Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także