Kram z piosenkami Obrazki śpiewające

83-221-0471-5
piosenki, wodewil, nuty, przedstawienie
teatr
Marysieńka

Publikowane w niniejszym tomie teksty piosenek dzielą się na dwie części. Trzon główny książki stanowią piosenki(w pełnym brzmieniu)ze scenariusza Kramu z chwilą rozpoczęcia prób w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1949 roku przez Leona Schillera, bez wprowadzonych później skrótów i zmian okolicznościowych do tej inscenizacji. Teksty pochodzą z zachowanych egzemplarzy roboczych asystentów reżysera(słuchaczy Wydziału Reżyserskiego PWST, podczas gdy aktorami byli dyplomanci Wydziału Aktorskiego), którzy notowali jego zamysły inscenizacyjne, uwagi i wskazówki rzucane w czasie prób. Za podstawę przyjmujemy szczegółowo opracowany egzemplarz Irmy Czaykowskiej, której notki zachowują charakterystyczny,"Schillerowski"sposób mówienia(Biblioteka IS PAN, Zbiory specjalne). Egzemplarz drugiego asystenta, Jerzego Uklei, egzemplarz inspicjenta, Rudolfa Ratschki z notatkami lakonicznymi, lecz rzeczowymi oraz zespół raportów z prób i z przedstawień(Zbiory IS PAN) - to materiał pomocniczy. Wskazówki inscenizacyjne, niejednakowo szczegółowe dla różnych partii widowiska, zamieszczone we Wstępie, pochodzą z tych samych źródeł.
Teksty poszczególnych piosenek ustalono na podstawie także i innych "obrazków śpiewających" Leona Schillera: Bandurka czyli Pochwała dawnej wesołości - Obrazki śpiewające z różnych czasów z teki L.S.(Muzeum Teatralne); Jedzie żołnierz od Torunia(Zbiory IS PAN); Kram z piosenkami-Obrazki śpiewające z teki L.S.- egzemplarz przygotowany dla Teatru Polskiego w Warszawiew 1950r.(Zbiory IS PAN); Kram z piosenkami - Obrazki spiewające z teki L.S.-z odręczna adnotacją Leona Schillera"Lingen"- Zbiór piosenek spisanych przez autora po powrocie do kraju w 1946r.(Zbiory IS PAN).
W drugiej części tomu, w Aneksie, pomieszczono teksty piosenek z prapremiery Kramu w Lingen w 1945r., które następnie nie weszły do łódzkiej inscenizacji. Pierwotnie Schiller zamierzał objąć je programem, ale następnie zrezygnował; pochodzenie ich odnotował w programie widowiska("Łódź Teatralna" 1948 - 1949 nr 13/31/). Pochodzenie piosenek interpretowanych w Lingen, do których brak informacji Schillera, wskazał Jan Sadownik z Instytutu Sztuki PAN(Pracownia Folkloru).

źródło opisu: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marysieńka | 2013-01-31
Przeczytana: 1990 rok

W 1978r. dostałam w mojej pierwszej pracy podwójne zaproszenie na przedstawienie Kram z piosenkami w Teatrze Bagatela w Krakowie. Wybraliśmy się tam z moim bratem. Ubawiliśmy się przednio na tym spektaklu. Dlatego, kiedy w księgarni pojawiła się ta książka kupiłam ją by przypomnieć sobie ów spektakl, poczytać o nim, trochę pośpiewać, bo w książce tej są też zapisy nutowe. Myslę, że ta pozycja jest świetnym materiałem źródłowym dla studentów Teatrologii ale też dla wszystkich interesujących się naszą rodzimą sceną. Pozwala nam też zapoznać się ze stropolskimi tekstami opowiadajacymi o obyczajach codziennych z czasów króla Stasia czy z czasów Bohemy.
Teksty piosenek są dowcipne i pełne humoru. Opisują zycie w dworkach szlacheckich, na wsiach, na przedmieściach a także w środowisku artystów. Warto więc zapoznać się z nimi przynajmniej w wersji pisanej. Może kiedyś, któryś teatr w Polsce pokusi się o wystawienie tego przedstawienia. Ja w każdym razie polecam :)