American on Purpose: The Improbable Adventures of an Unlikely Patriot

Okładka książki American on Purpose: The Improbable Adventures of an Unlikely Patriot Craig Ferguson
Craig Ferguson Wydawnictwo: HarperCollins biografia, autobiografia, pamiętnik
HarperCollins
2009-01-01
2009-01-01
9780061719547

Okładka książki W świetle i w mroku. Opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera Megan Abbott, Jill D. Block, Lawrence Block, Robert Olen Butler, Lee Child, Nicholas Christopher, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Craig Ferguson, Stephen King, Joe R. Lansdale, Gail Levin, Warren Moore, Joyce Carol Oates, Kristine Kathryn Rusch, Jonathan Santlofer, Justin Scott
W świetle i w ... Megan Abbott, Jill ...

Ujmująca, zabawna i, mam wrażenie, autentyczna relacja z życia bodaj mojego ulubionego szkockiego celebryty, niegdyś chronicznego alkoholika. Ferguson z perspektywy doświadczenia porusza trudne tematy - alkoholizm właśnie, darwinistyczne próby funkcjonowania młodych ludzi w szkockich szkołach lat 60 i 70, mentalność plemienną obu stron konfliktu protestantów z katolikami w UK, hipokryzję Hollywood i wiele, wiele innych. Jeżeli nazmyślał i użył szeregu sztuczek językowych by zyskać sobie zaufanie czytelnika, zrobił to cholernie dobrze. Relacja wydawała się autentyczna i bezpretensjonalna.

Najlepszą rekomendacją może być chyba stwierdzenie, że "American on purpose" czytałem jak fikcję. Dla fanów samego Fergusona, czy choćby jedynie "The Late Late Show" - pozycja absolutnie obowiązkowa.

Czytając tę autobiografię nieuchronnie dochodzimy do wniosku, iż Craig Ferguson nie tylko jest jedną z najbardziej charyzmatycznych, uwodzicielskich i ciekawych postaci w świecie amerykańskiej rozrywki, ale także że wobec świateł reflektorów i wszechobecnego blichtru rzeczonego biznesu pozostał człowiekiem bardzo świadomym, pełnym refleksji, ciekawości i obdarzonym ogromnym poczuciem humoru. Oprócz oczywistego wcielenia komika, odkrywamy w wychowanym w Szkocji artyście, reżysera, punkowego perkusistę, ale przede wszystkim przepełnionego marzeniami o lepszym świecie pisarza.

Gospodarz Late Late Show i Celebrity Name Game (a już niedługo także telewizyjnej wersji strony I Fucking Love Science) przedstawia nam swój życiorys głównie przez pryzmat uzależnienia od alkoholu, narkotycznych imprez, miłości do muzyki punkowej oraz fascynacji Stanami Zjednoczonymi.

Meritum tej porywającej historii stanowi bowiem ów raj na ziemi, miejsce gdzie każdy może mówić, co mu się żywnie podoba, kraj absolutnej wolności i tolerancji zwany w skrócie U.S.A. Z tego też powodu cezurą zamykającą opowieść jest otrzymanie przez Craiga obywatelstwa nowej ojczyzny.

Wielki dystans do własnej osoby, skłonność do ironizowania, kochliwość, radość życia, determinacja a także ogromy bagaż doświadczeń narratora czynią z American on Purpose lekturę na dobre i złe dni. Gorąco polecam.

Szkoda, że tak szybko się skończyła.

Szkoda, że tak szybko się skończyła.

• Biografie
  • Czytane po angielsku
  • Po ingliszu

Dodaj cytat z książki American on Purpose: The Improbable Adventures of an Unlikely Patriot