Sofia Pietrowna. Powieść o terrorze 1937 roku

Domka

Justyna | 2017-04-20
Na półkach: MyNOOK ♥
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Lidia Czukowska przedstawia nam sytuację w Rosji, zaczynając od roku 1933, a bardziej skupiając się na latach 1937-38 i wielkim terrorze stalinowskim. Opisuje życie codzienne mieszkańców miasta, ukazuje problem mieszkaniowy (dokwaterowanie obcych rodzin do domów burżuazyjnych) i bardzo realistycznie oddaje czasy nagłych i masowych aresztowań.

Główna bohaterka, Sofia Pietrowna Lipatowa, to prosta kobieta, która pracuje jako maszynistka i świetnie wywiązuje się ze swoich obowiązków. To właśnie m.in. do jej domu dokwaterowane są dwie inne rodziny, ale wraz ze swoim synem, Kolą, uważa, że to jest sprawiedliwe. Jak inni ludzie mogą mieszkać w piwnicach, skoro oni mają wielkie mieszkanie? Kola jest wzorowym uczniem, później studentem, a w końcu inżynierem, pracującym w Zakładzie Budowy Maszyn. Jest idealnym i czułym synem, wysoko wykształconym człowiekiem i uczciwym członkiem komsomołu. Gdy matka dowiaduje się o jego aresztowaniu całe życie przestaje mieć dla niej sens. Jak taki...

dezyderata | 2017-07-14
Pavvvel | 2017-05-01