Bóg dla wymagających. Jan Turnau na święta i nie tylko

978-83-268-0648-3
religia, wiara, chrześcijaństwo
religia
Michał

Chrześcijaństwo to nie doktryna, ale wiara, że nie jesteś sam - przekonuje Jan Turnau, teolog i publicysta "Gazety Wyborczej" i konsekwentnie od pół wieku wyprowadza nas z teologicznych manowców. Dzięki niemu święci stają się całkiem zwyczajni, a rzeczy codzienne zupełnie niezwykłe. "Bóg dla wymagających" to kalendarz, jakiego nie było. Trochę katechizm, trochę modlitewnik. Tak samo aktualny...

"Bóg dla wymagających" to kalendarz, jakiego nie było. Trochę katechizm, trochę modlitewnik. Tak samo aktualny w roku 2012 jak i 2112, na co dzień i od święta.

Turnau pokazał, jak wiele można powiedzieć w krótkim tekście. Byłoby przesadą twierdzić, że książka jest zwięzłym katechizmem, jednak nie mam wątpliwości co do tego, że nawet ktoś do lektur pobożnych nieprzyzwyczajony znajdzie w niej to, co istotne w chrześcijaństwie.
Fragment recenzji ks. Adama Bonieckiego z "Tygodnika powszechnego"

Książka złożona z Turnauowych rozważań na święta i nie tylko, z pewnością nie jest Brevairium Fidei. To zapis niezwykłej wrażliwości człowieka, który – gdyby żył w czasach Jezusa – biegłby pewnie za tymi, którzy od Niego odchodzili, dopytywał dlaczego są rozczarowani i czy na pewno nie chcieliby wrócić. Mówi do nich krótko i zwięźle, wie, że mogą nie dać mu zbyt wiele czasu.
Ów specyficzny gatunek, w którym Jan Turnau spełnia się od lat nie tylko na łamach „Gazety“ na swój użytek nazwałem „chrześcijańskim haiku“. Lubię tę jego lapidarność, tym bardziej, im częściej dopada mnie w naszym Kościele wielosłowie. Kojarzy mi się to ze swoistym duchowo - intelektualnym reality show, w najlepszej odsłonie i wydaniu. Janek zapisuje nawet króciutkie myśli, jest uważny na najmniejsze natchnienia.
Szymon Hołownia

Jan Turnau pisze o religii żywo i bez namaszczenia. To jest religia dla ludzi – także dla tych, którzy z religią nie mają nic wspólnego i niewiele o niej wiedzą. Turnau wydobywa z ksiąg świętych i tradycji chrześcijańskiej mądrość przydatną wszystkim: chrześcijanom, agnostykom i ateistom. Czyni to z dużym ładunkiem ironii i autoironii, dowcipnie i z uroczym poczuciem humoru. Religia tej książki to wiara, nadzieja i miłość. To zaproszenie do namysłu i dialogu.
Adam Michnik

źródło opisu: Agora, 2011

źródło okładki: kulturalnysklep.pl

Stefi | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 04 maja 2016

Książka to podane w formie kalendarza spojrzenie na świat i problem szeroko pojętych relacji międzyludzkich. Autor o tych problemach mówi przez pryzmat patronów dni. Jednocześnie przybliżając "w pigułce" postaci świętych i apostołów. Chcę podkreślić że nie ma tu taniego moralizatorstwa!

bellaizka | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Najlepszą opinię o tej książce napisał Michnik, więc nie ma co się powtarzać. Ale polecam tą książkę wszystkim ludziom z otwartą głową, wspaniale tłumaczy, że o naszej wierze nie świadczy chodzenie do kościoła, ale zachowanie poza nim.

Michał P | 2014-07-15
Przeczytana: 22 lipca 2014