Historia czystości i brudu. Higiena ciała od czasów średniowiecza

Okładka książki Historia czystości i brudu. Higiena ciała od czasów średniowiecza
Georges Vigarello Wydawnictwo: Aletheia historia
332 str. 5 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Le propre et la sale. L'hygiene du corps depuis le Moyen Age
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
332
Czas czytania
5 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361182894
Tłumacz:
Bella Szwarcman-Czarnota
Tagi:
czystość brud higiena Francja 14-20 wiek
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia ciała, t. 3: Różne spojrzenia. Wiek XX Stéphane Audoin-Rouzeau, Annette Becker, Jean-Jacques Courtine, Frédéric Keck, Yves Michaud, Anne Marie Moulin, Pascal Ory, Paul Rabinow, Anne-Marie Sohn, Annie Suquet, Georges Vigarello, Antoine de Baecque, praca zbiorowa
Ocena 8,1
Historia ciała... Stéphane Audoin-Rou...
Okładka książki Historia męskości, t. 1: Od starożytności do oświecenia. Wymyślanie męskości Élisabeth Belmas, Christian Biet, Alain Corbin, Michel Delon, Hervé Drévillon, Bruno Dumézil, Arlette Farge, Lawrence Kritzman, Nadeije Laneyrie-Dagen, Jean-Marie Le Gall, Rafael Mandressi, Stanis Perez, Maurice Sartre, Claude Thomasset, Jean-Paul Thuillier, Georges Vigarello
Ocena 7,0
Historia męsko... Élisabeth Belmas, C...
Okładka książki Historia ciała, t. II: Od Rewolucji do I wojny światowej Alain Corbin, Georges Vigarello, praca zbiorowa
Ocena 8,4
Historia ciała... Alain Corbin, Georg...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
259

Na półkach: ,

Książka „Czystość i brud. Higiena ciała od średniowiecza do XX wieku” zaskakuje na każdym kroku. Podaje fakty nieznane lub zapomniane. Czytelnik ma możliwość zobaczyć (oczyma wyboraźni), jak zmieniało się pojęcie czystości.

Warto wiedzieć (przyda się jako anegdota przy stole podczas spotkań rodzinnych:P), że w średniowieczu uważano, iż woda ma niebezpieczne właściwości i może przenikać przez skórę (konkretnie przez pory), a przez to szkodzi (!) ciału. Stąd też toaletę wykonywano „na sucho”; za pomocą kawałka materiału pocierano skórę, by „zdjąć” w ten sposób zalegający brud.

Później nastał czas, kiedy woda była uznawana, jednak myto nią wyłącznie twarz i dłonie, czyli w zasadzie jedyne miejsca odkryte, widoczne dla innych ludzi. Skoro już mowa o myciu dłoni, to często w inwentarzach średnio zamożnej szlachty można było znaleźć miednice (przeznaczone właśnie tylko do mycia rąk lub rąk i twarzy). Kolejną rzeczą, która mnie zszokowała, była bielizna, a konkretnie koszula (najczęściej płócienna). Był to ubiór noszony pod spodem (pod futrami itd.). Nie do końca wiem, czy z tego powodu, czy może jakiegoś innego, nie zwracano aż takiej uwagi na bieliznę. O ile sztuk odzieży wierzchniej w inwentarzach doliczyć się możemy nawet tuzina, o tyle koszul… znajdziemy jedną, góra dwie sztuki. Nawet jeśli w jakichś traktatach o czystości znajdziemy informację o koszulach, to dotyczą one ich ewentualnego prania. Nie ma natomiast wzmianek o tym, aby samo ciało utrzymywać w higienie! To mnie przeraża, dosłownie. Nie umiem sobie wyobrazić zapaszku dobywającego się spod… pach takich ludzi…

Fascynujące są dla mnie dzieje higieny, kiedy spojrzę na nie z perspektywy „pozorów”. Ileż uwagi ludzie przykładali, by na zewnątrz wyglądać na schludnych i zadbanych. Szkoda, że dotyczyło to tylko otoczki, a nie prawdziwej czystości. Równie interesujący wydał mi się zwyczaj pudrowania czy używania rozmaitych zapachów. Dzięki nim łatwiejsze stało się „maskowanie”.

Autor przedstawia dzieje higieny i zmiany, jakie następowały w tej kwestii. Prezentuje historię łaźni oraz zmiany w kulturze noszenia bielizny. Zasady dotyczące czystości ewoluowały, co widać wyraźnie w regulaminach rozmaitych szkół, do których dociera autor. Również kąpiele w końcu zyskują uznanie, a szczególnie do głosu dochodzi zimna woda (która „zdrowia doda” - jak mówi przysłowie; funkcjonowało przeświadczenie o ociężałości, którą powoduje ciepła woda).

Książka ukazuje zmiany w kwestii zaopatrywania miast oraz rozmaitych rezydencji w wodę, a tych ostatnich – wzbogacenie w miejsca, zwane łazienkami. Z lektury można się również dowiedzieć, dlaczego kąpano się w bieliźnie, koszuli; jak wyglądało tworzenie kanalizacji w Paryżu; czym były kąpiele w rzece latem; jak chroniono się przed drobnoustrojami; jak tworzono system kąpieli/pryszniców dla mas.

Książka zawiera ogrom interesujących informacji, jednak wydaje mi się, że mogłaby być napisana nieco lżejszym językiem. Osobiście wolę, jak tego typu ciekawostki przekazywane są w dowcipny, humorystyczny sposób. Łatwiej wtedy przyswoić różne anegdoty. To w zasadzie jedyny, choć według mnie, solidny zarzut pod adresem tej pozycji. Mimo wszystko polecam:-) Szczególnie wszystkim czyściochom:-)

Więcej na: http://in-bed-with-books.blogspot.com/

Książka „Czystość i brud. Higiena ciała od średniowiecza do XX wieku” zaskakuje na każdym kroku. Podaje fakty nieznane lub zapomniane. Czytelnik ma możliwość zobaczyć (oczyma wyboraźni), jak zmieniało się pojęcie czystości.

Warto wiedzieć (przyda się jako anegdota przy stole podczas spotkań rodzinnych:P), że w średniowieczu uważano, iż woda ma niebezpieczne właściwości i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    348
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    28
  • Historia
    12
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2013
    3
  • 2019
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Z wagą
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia czystości i brudu. Higiena ciała od czasów średniowiecza


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne