Death and the Girl Next Door

Okładka książki Death and the Girl Next Door Darynda Jones
Okładka książki Death and the Girl Next Door
Darynda Jones Wydawnictwo: St. Martin's Press Cykl: Darklight (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Darklight (tom 1)
St. Martin's Press
2012-10-02
2012-10-02

Oficjalnie mogę powiedzieć, że przeczytam absolutnie wszystko, co wyjdzie spod ręki Daryndy Jones. Death and the Girl Next Door to pierwszy tom drugiej serii, wydanej przez tę autorkę. Pierwsza seria dotyczy Charley Davidson i jest przeznaczona raczej dla dorosłych czytelników, tym razem mamy do czynienia jednak z Fantasy dla młodzieży (Young Adult Fiction). I chociaż do książki podchodziłam z dużą rezerwą (do tej kategorii wiekowej nie należę już od dobrych paru lat),to książkę połknęłam w dwa dni. Dostajemy tu to wszystko, za co można było pokochać twórczość Daryndy Jones czytając przygody Charley (oczywiście w młodzieżowej, nieco stonowanej wersji).
Mamy główną bohaterkę - Lorelei, małego rudzielca wyglądem przypominającego elfa. Jest bystra, dowcipna i rzuca sarkastycznymi uwagami co drugie zdanie. Mieszka z dziadkiem i babcią - jej rodzice zniknęli w tajemniczych okolicznościach dziesięć lat wcześniej. Mamy też dwójkę jej najlepszych przyjaciół - mówiącą zawsze wszystko prosto z mostu Brooklyn i zabawnego, trochę nieporadnego Glitcha. Ta trójka zawsze trzyma się razem i może na sobie polegać. Ich życie mija jak życie wszystkich nastolatków w małym amerykańskim miasteczku - szkoła, przesiadywanie w kawiarni, szlabany, pomoc rodzicom, nauka do testów, "śmiertelni" wrogowie w postaci wrednych cheerleaderek. Wszystko byłoby ok, gdyby nie trzy rzecz - po pierwsze Lorelei od najmłodszych lat, gdy dotyka ludzi, widzi momenty z ich przeszłości i przyszłości i dosyć często miewa niepokojące, mroczne sny. Po drugie Cameron - kolega z przedszkola, który stał się odludkiem w liceum i z nikim się nie przyjaźni, nagle zaczyna ją śledzić i prześladować. No i po trzecie zjawia się On - Jared, do granic nieprzyzwoitości przystojny i tajemniczy. Zjawia się znikąd i od razu zwraca uwagę na naszą główną bohaterkę. Druga rzecz, która robi zaraz potem, to wdaje się w bardzo brutalną bójkę z Cameronem. Chłopaki od samego początku szczerze się nienawidzą. Kim tak naprawdę jest Jared i skąd wziął się nagle w miasteczku. Czego chce od Lorelei?
Czego spodziewać się po fabule? Przede wszystkim, jak w każdej książce tej autorki - dużo dobrego humoru, świetnych tekstów i zabawnych scen, oprócz tego gorącego romansu (no na potrzeby książki młodzieżowej odpowiednio stonowanego),bardzo dobrą, wciągając i zaskakującą fabułę. Książka jest dobrym wstępem do naprawdę świetnie zapowiadającej się historii. Przeciwnie do tego, co może sugerować okładka, nie ma tu żadnego trójkąta miłosnego, tzn. może i jest, ale zupełnie nie związany z główną bohaterką - tu od samego początku mamy jasna sytuację sercową, co szczerze mówiąc przyjęłam z ogromną ulga (nie lubię trójkątów). Oprócz tego w tle mamy anioły, demony, duchy, przepowiednie i trochę religijnego tła i mitów. To wszystko bardzo ładnie skomponowane, ani przesadzone, ani za mało nakreślone. Ot, tyle ile powinno być w młodzieżowym Fantasy. Bardzo podobała mi się kwestia modlitw ludzi i to, że mogą w ten sposób wpływać jakoś na "boskie plany". Najmocniejszym elementem książki są zdecydowanie świetnie skonstruowane, zabawne postaci, które trochę momentami zaczynają przypominać zgraną paczkę ze Scooby-Doo w nieco bardziej dorosłym wydaniu. Mamy też tajemnicę, która przez cały czas wisi w powietrzu - co tak naprawdę zaszło w dniu, w którym zniknęli rodzice Lorelei? No i książka ma naprawdę zaskakujący finał - pewien sekret skrywany przez kilka osób. Zapowiada się naprawdę interesujący ciąg dalszy przygód.
Jakie minusy? Hmmm, no cóż może jeden mały minus. Czasami czytając książkę miałam małe deja vu. Główne postaci charakterem przypominają trochę skopiowanych Charley i Reyesa w bardziej młodzieżowej, mniej mrocznej odsłonie. Głowna bohaterka tak samo kocha kawę, cały czas ironizuje, główny bohater jest tak samo zniewalający, momentami tak samo mroczny i niebezpieczny, tym razem z o wiele mniej tragiczna historią. Tak samo przyjaciele Lorelei to troszkę kopie wzięte z przyjaciół Charley. Fabuła też momentami była podobna - niby to osadzone w szkole, wśród nastolatków, ale pewne elementy pozostają podobne. Zdecydowanie świat, w którym osadzona jest powieść jest bardzo podobny do świata Charley - mamy anioły, demony, duchy, przepowiednie, widzenie aur, żniwiarze itp. Czy to przeszkadza? Nawet jeśli odrobinę tak, to książkę czyta się tak dobrze, szybko i wciąga tak bardzo, że można na to przymknąć oko (tym bardziej jeśli ktoś przygód Charley jeszcze nie czytał).
Zdecydowanie polecam!

• Szukane
  • Czekam na polskie wydanie
  • Czekam na polskie wydanie!
  • Do kupienia (kiedyś)
  • Następne